Wydrukuj tę stronę
niedziela, 31 maj 2020 11:18

Farbowanie jako drugie życie ubrań

Farbowanie ubrań Farbowanie ubrań

Farbowanie ubrań znów staje się modne. Jest to najskuteczniejszy sposób, aby stara garderoba dostała drugie życie. Idealnie sprawdza się w sytuacji, kiedy wielokrotnie prane ubranie zaczyna tracić swój kolor, a wyblakłe barwy zniechęcają do noszenia.

 

Farbowanie ubrań domową metodą

Ubrania z niemal każdego materiału, w prosty sposób można wykonać samodzielnie. Jedyne, co będzie potrzebne do przeprowadzenia tego procesu, to odrobina wiedzy i specjalistyczna farba. W ten sposób nie można farbować jedynie materiałów syntetycznych ani poliestru.

Farbowanie ubrania wymaga jedynie kilku prostych kroków:

  1. Rozcieńczenie farby w pojemniku (zgodnie z instrukcją na opakowaniu)
  2. Odcedzenie oraz przelanie otrzymanego roztworu do metalowego naczynia
  3. Włożenie farbowanego przedmiotu do przygotowanej farby (należy dopilnować, aby materiał nie sklejał się w żadnym miejscu). W razie potrzeby można dolać wody, aby cały materiał był zanurzony.
  4. Dokładne wymieszanie zawartości naczynia, tak, aby farba równomiernie się rozłożyła.
  5. Spłukanie materiału zimną wodą i pozostawienie do wysuszenia

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych oraz poliestru. Najlepszą metodą na ich farbowanie jest skorzystanie z usług pralni chemicznej, chociaż samodzielne przeprowadzenie całego procesu możliwe jest również w warunkach domowych. Aby wszystko przebiegło poprawnie, należy wykonać następujące czynności:

  1. Wymieszanie farby, zgodnie z instrukcją
  2. Przelanie farby do przegródki w pralce, przeznaczonej na proszek do prania
  3. Zwilżenie wybranego ubrania i włożenie go do pralki (wilgoć pomaga wchłonąć barwnik)
  4. Wybranie odpowiedniego programu (95°C oraz minimum 30 minut)
  5. Spłukanie ubrania zimną wodą (ręcznie lub w pralce
  6. Aby nie zaszkodzić pralce, od razu po zakończeniu farbowania i płukania, należy wyczyścić pralkę i pozbyć się pozostałego barwnika. Wystarczy wlać odrobinę wybielacza do przegródki na proszek i rozpocząć "pusty" proces prania gorącą wodą (pralka musi być pusta!).

Należy pamiętać, że farbowane ubrania przez kolejne 2-3 prania, wytracają odrobinę pigmentu, przez co należy prać je osobno.

Przed rozpoczęciem farbowania, dobrze jest wybrać odpowiednią farbę. Wszystkie materiały różnią się swoimi właściwościami, przez co wymagają innego traktowania. Barwniki dzieli się na:

  • plastizol
  • anilina
  • akryl
  • naturalne

Przy farbowaniu jednolitym, najlepiej spisują się barwniki naturalne i anilinowe, a do pofałdowanego i nierównomiernego, barwniki akrylowe i atramentowe.

Najważniejsze cechy poszczególnych farb

Farby atramentowe używane są do znakowania pościeli i ręczników i innych przedmiotów, wykonanych z tkanin. Są ich dwa rodzaje:

  • na bazie wody z gliceryną (nie brudzi rąk i szybko się wchłania. Wytrzymuje temperaturę do 70°C)
  • na bazie alkoholu (szybko schnie oraz jest odporna na działanie wybielaczy i wysokich temperatur)

Farby anilinowe występują w postaci proszku lub cieczy. Doskonale spisują się podczas barwienia tkanin naturalnych. Pigment, do rozpuszczenia się, wymaga dużej ilości cieczy.

Farby akrylowe dobrze rozcieńczają się w wodzie i są bezwonne. Po wysuszeniu, są całkowicie wodoodporne i nie można usunąć ich z ubrania. Aby uniknąć ryzyka zniszczenia innych ubrań, rzeczy zabarwione farbami akrylowymi, powinno prać się ręcznie. Sprzedawane są w tubach, puszka z aerozolem oraz spray'u.

Farby naturalne są przyjazne środowisku i zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Wachlarz naturalnych barwników jest bardzo szeroki:

  • kurkuma
  • skórka z cytrusa
  • kora dębu
  • kawa
  • wrotycz pospolity
  • herbata