Wydrukuj tę stronę
piątek, 24 czerwiec 2016 21:06

Jak dobrać pasek do spodni?

Pasek do spodni to dodatek, który pokazuje wyczucie stylu mężczyzny go noszącego. Wbrew powszechnie panującej opinii pasek męski nie służy bowiem jedynie do podtrzymywania spodni. Jest on natomiast ważnym elementem stylizacji. Jak właściwie dobrać pasek do spodni?

Pasek skórzany do garnituru, czyli wersja elegancka
U kobiet pasek ma za zadanie podkreślić talię, u mężczyzn pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. W przypadku stroju oficjalnego np. garnituru kolorystyka paska powinna zostać dobrana do odcienia butów, ewentualnie aktówki czy teczki. Istotne jest także to, aby był wykonany z tego samego materiału co obuwie. Najlepiej więc zainwestować w dwa modele - czarny i brązowy, takiego bowiem koloru są buty w stylizacjach eleganckich. Moda przewiduje, że pasek zakładany do garnituru musi posiadać raczej dyskretną klamerkę, czyli matową, utrzymaną np. w srebrnej kolorystyce. Coraz większą popularnością cieszy się także mosiądz, który w ciekawy sposób zmienia swój odcień i nadaje stylizacji nieco charakteru. Z kolorem klamry powinna współgrać ewentualna biżuteria. Podczas oficjalnych okazji mogą być to jedynie spinki do mankietów oraz klasyczny zegarek ze wskazówkami.

Pasek do stylizacji na co dzień
Na co dzień można pozwolić sobie oczywiście na nieco więcej. Chociaż także i w przypadku stylizacji nieformalnych dobrze jest przestrzegać zasad dotyczących kolorystyki. Także i w tym wypadku kolor paska powinien harmonizować z odcieniem noszonego obuwia. Mężczyźni, którzy nie boją się eksperymentów mogą sięgnąć po mocne, jaskrawe kolory butów i paska. Sprawdzą się one w połączeniu z gładkimi T-shirtami i spodniami. Ciekawy efekt da także dopasowanie do nich zegarka. Nieco zaszaleć można też z klamrami, które mogą być duże, kolorowe i posiadać różne kształty. Paski parciane doskonale pasują do jeansów, ale także i spodni lnianych czy zamszowych. Te wykonane natomiast z zamszu współgrają z spodniami typu chino. Warto jednak uważać w przypadku spodni białych, wówczas bowiem pasek może zaburzyć proporcje sylwetki i odebrać jej lekkość. Wyjątkiem są stroje eleganckie, gdzie można założyć pasek w odcieniu brązu.

Wersja sportowa
Z kolei ze strojem sportowym np. dresowymi spodniami i bluzą najlepiej koresponduje zwykły pasek parciany. W tym przypadku nie obowiązuje już tak ściśle zasada doboru kolorystycznie paska do butów. Blogerzy modowi i projektanci zachęcają nawet do zachowania w tej kwestii nieco kontrastu i sięgania po modele kolorowe i oryginalne. Nieco szalonym rozwiązaniem jest np. dobranie koloru paska do sznurowadeł. To połączenie w ostatnim czasie jest prawdziwym modowym hitem. Tak samo można postąpić z oprawkami okularów bądź tarczą zegarka. Stylizacja jeansowa natomiast dobrze będzie prezentować się w zestawieniu z paskiem z dużą, widoczną klamrą. Nie należy wówczas jej ukrywać pod zbyt obszernym T-shirtem. Do jeansu pasują paski skórzane i skóropodobne. W lecie lepiej postawić na modele węższe, te szerokie najlepiej wyglądają zimą i późną jesienią.

Największe błędy podczas wybierania paska do spodni
Najczęstszym błędem jest ubieranie do garnituru paska, który nie posiada klamry. Równie często panowie zapominają o dopasowaniu kolorystycznym paska do obuwia. Skórzany czarny pasek w połączeniu z brązowymi butami do modowy grzech. Do stylizacji oficjalnej pod żadnym pozorem nie można także założyć parcianego paska, powinien być on wykonany z naturalnej skóry, ewentualnie jej imitacji. Paska nie można także łączyć z szelkami i zakładać do jeansów z T-shirtem ciasno w nie wpuszczonymi. Warto także pamiętać o odpowiedniej długości - najlepszym wyborem jest pasek o 10-15 cm dłuższy niż obwód pasa. Szerokość musi zostać dopasowana do szlufek, paski przeznaczone do garniturów są zwykle nieco węższe niż inne i mają od nich delikatniejszą klamerkę.

Rodzaj klamry ma znaczenie
Najbardziej klasyczne, a tym samym ponadczasowe są modele posiadające prostokątną, metalową klamrę w kolorze złotym lub srebrnym. W ciągu dnia podczas mniej formalnych okazji można sobie pozwolić na klamry bardziej masywne. Te z wbudowanym mechanizmem regulacji długości są wygodne, ale nie prezentują się zbyt elegancko. Podczas oficjalnych okazji, gdy zakładany jest garnitur kolorystka klamry musi współgrać z biżuterią np. spinkami do mankietów czy tarczą zegarka.

Jaki materiał jest najlepszy?
Najpopularniejsza jest oczywiście klasyczna skóra, ale coraz częściej paski robi się także z innych rodzajów materiału. Na rynku dostępne są paski zamszowe, materiałowe, lniane, plecione id. Sprawdzą się podczas mniej oficjalnych wyjść, można je spokojnie założyć np. do jeansów. Do garnituru najlepiej sprawdzi się tradycyjny pasek skórzany w jednolitym kolorze, podobnie jak buty. Na co dzień można natomiast poeksperymentować w tej kwestii i zdecydować się na paski o innych barwach i formach. Modele o jaskrawych i mocno nasyconych kolorach świetnie wyglądają zwłaszcza latem w zestawieniu z jednolitym i utrzymanym w stosowanej kolorystyce strojem.