sobota, 29 sierpień 2020 18:47

Rynek bukmacherski w Polsce

Branża zakładów wzajemnych sukcesywnie zwiększa swoją popularność w Polsce. Zgodnie z danymi upublicznionym przez Stowarzyszenie „Graj Legalnie” w 2018 roku obrót wygenerowany przez legalnych bukmacherów w naszym kraju wyniósł 5,2 miliarda złotych.

12 miesięcy później, bo już w roku 2019 obrót ten odnotował wzrost o 29%, osiągając kwotę w wysokości 6,7 miliarda PLN. Jest to bardzo optymistycznie nastrajający trend, jednak pozostaje pytanie, czy w obliczu niespodzianek przyniesionych przez rok bieżący będzie on w stanie się utrzymać oraz jak w ramach tych realiów odnaleźć dobrego bukmachera.

Koronawirus a bukmacherzy w Polsce

Bez względu na to, jak faktycznie prezentują się skutki bezpośrednio wywoływane przez szerzącą się w świecie pandemię koronawirusa COVID-19, rezultaty podejmowanych przez rządy działań profilaktycznych i nakładane w związku z tym na przedstawicieli różnych branż obostrzenia odcisnęły silne piętno także na polskim rynku zakładów wzajemnych.

W całej swojej historii branża ta nie zetknęła się nigdy wcześniej ze stagnacją występującą na tak dużą skalę. Z uwagi na lawinowo przyrastającą liczbę przypadków osób zakażonych niespełna 80% wszystkich światowych wydarzeń sportowych została zawieszona. W takich okolicznościach łatwo sobie wyobrazić na jak duże straty narażony jest nawet najlepszy legalny bukmacher.

Pierwszą ofiarą tych nietypowych wydarzeń padło Millenium zmuszone do wstrzymania przyjmowania zakładów na gry online oraz do zamknięcia na czas nieokreślony wszystkich swoich stacjonarnych placówek. Wśród bukmacherów, którzy mimo problemów ostali się na rynku, doszło z kolei do drastycznego obcinania kosztów, co momentalnie odbiło się na wysokości oferowanych nowym graczom kodów promocyjnych czy bonusów powitalnych. Do grona buków takich zalicza się np. legalny bukmacher eWinner czy jeden z najstarszych organizatorów zakładów w Polsce - firma Totolotek.

Ustawa hazardowa - koło ratunkowe dla legalnych bukmacherów

Mimo że wydarzenia związane z COVID-19 nastrajają mocno negatywnie w kontekście szans na dalszy dynamiczny rozwój polskiej branży bukmacherskiej, nie sposób zauważyć pozytywnego wpływu, jaki wywiera na niego wprowadzona 1 kwietnia 2017 nowelizacja przepisów ustawy hazardowej.

Od dnia wejścia jej w życie zwiększyła się intensywność walki o klientów pomiędzy legalnymi bukmacherami. Ta konkurencja przekłada się z kolei na naturalny progres branży i zwiększanie przez działające na rynku firmy stopnia optymalizacji oferty, jakości witryn internetowych i aplikacji mobilnych, wysokości kursów oraz rozmaitych bonusów, a także ogólnego poziomu obsługi klienta.

Najlepsi bukmacherzy w kraju

Silna rywalizacja pomiędzy działającymi na rynku podmiotami powoduje, że ciężko wskazać organizatora zakładów wzajemnych, który w sposób jednoznaczny mógłby zostać określony jako najlepszy polski bukmacher. Pretendentów do tego tytułu warto jednak szukać przede wszystkim wśród firm legalnych, które były w stanie przetrwać w specyficznych, mocno niesprzyjających warunkach charakterystycznych dla 1-wszej połowy bieżącego roku.

Szczegółową listę bazującą na właśnie takich, najlepszych legalnych bukmacherach w Polsce odnaleźć można na oficjalnej witrynie firmy Zawód Typer - największej rodzimej społeczności bukmacherskiej. Zawiera ona dedykowany rankingowy dział uwzględniający szerokie zestawienie legalnych operatorów zakładów wzajemnych z określeniem ich oceny w skali od 1 do 10, wszelkich najważniejszych informacji dotyczących danego serwisu, a także z wyszczególnieniem wszystkich kluczowych wad oraz zalet tychże podmiotów.

Komunikat o konsekwencjach udziału w nielegalnych grach hazardowych

Należy korzystać, tylko z bukmacherów legalnie działających w Polsce tj. posiadających, wydane przez Ministerstwo Finansów, zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć internet. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich, wiąże się z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną.

Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Komunikat o ryzyku związanym z uczestnictwem w zakładach bukmacherskich

Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich:

nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę;
nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze;
zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami;
nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy;
grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Symptomy uzależnienia od hazardu mogą się ujawnić m.in. poprzez: silną i trudną do odparcia chęć zagrania, utratę kontroli na ilością czasu i pieniędzy przeznaczanymi na grę, poczuciem winy związanym z uczestniczeniem w grze, wydawaniem większej części lub wszystkich pieniędzy na grę, pożyczaniem pieniędzy w celach przeznaczenia pożyczki na uczestnictwo w grach hazardowych, traktowaniem gry jako ucieczki od pozostałych problemów życiowych, utratę zainteresowania rodziną, znajomymi lub innymi rozrywkami.