Wydrukuj tę stronę

Bardzo rzadkie zjawisko - znaleziono pisklę żółwia albinosa!

Tylko jedno na 100 000 złożonych jaj spowoduje wyklucie się żółwia albinosa, twierdzą naukowcy.

To odkrycie jest naprawdę najlepsze i bardzo rzadkie! Odkrycie dokonał zespół naukowców z Australii w poniedziałek 8 marca. Na wyspie Lady Elliot naukowcy odpowiedzialni za monitorowanie ekosystemu regionu złapali pisklę żółwia albinosa.

Pierwszy żółw albinos od ponad 30 lat

Aby lepiej zrozumieć rzadkość tego zjawiska, członek zespołu badawczego, zajmującego się monitorowaniem żółwi na rafie od ponad 30 lat, wyjaśnia, że tylko z jednego jaja na 100 000 może wykluć się żółw albinos. Naukowcy odkryli również, że inne jajo z tego samego gniazda miało tę samą pulę genów, jednak zarodek nie rozwinął się odpowiednio i nie doszło do jego wyklucia.

Niezwykła mutacja genetyczna — strzał w 10!

Naukowcy przypominają, że ​​albinizm jest chorobą dziedziczną charakteryzującą się całkowitym lub częściowym brakiem pigmentacji, w wyniku czego pojawiają się białe lub różowe okazy. Zwierzęta dotknięte tą chorobą drastycznie skracają swoją długość życia, ponieważ nie mają zdolności do kamuflażu.

Znacznie zmniejszona szansa na przeżycie przez albinizm

Naukowcy nie mogą stwierdzić, czy w gnieździe było więcej takich mutacji. Kiedy pojawili się na miejscu, niektóre jaja były już wyklute. Z reguły normalna liczba młodych żółwi zielonych, które stają się dorosłymi osobnikami, wynosi 1 na 1000. Jest oczywiste, że albinosy mają znacznie zmniejszoną szansę na przeżycie przez swój osobliwy wygląd. Naturalna kolorystyka żółwi pozwala im w szczególności ukrywać się przed drapieżnikami.

Czym jest albinizm?

Albinizm jest rzadkim zaburzeniem genetycznym spowodowanym wrodzoną wadą charakteryzującą się częściowym lub całkowitym brakiem melaniny. Melanina to pigment występujący w skórze, włosach i włosach na ciele, ale także w oku w tęczówce i siatkówce. Albinizm wpływa na skórę i oczy. Rolą melaniny jest ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym słońca. Główne zagrożenia związane z klasycznymi postaciami albinizmu są zatem związane z brakiem ochrony, którą zwykle zapewnia melanina, co czyni skórę podatną na promieniowanie UV.

Jakie zagrożenia stwarza albinizm?

Albinizm stwarza zagrożenia, zarówno ludzi, jak i zwierzęta, i prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Tak jest na przykład w przypadku oparzeń, problemów skórnych i raka skóry. Sprzyja również chorobom oczu: rozwój siatkówki i wzrokowego układu nerwowego jest częściowo związany z melaniną, ponieważ przyczynia się do jej powstawania w okresie embrionalnym. Całkowity brak lub niedobór pigmentów melaniny zwiększa światłowstręt — wrażliwość na światło, ale także na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych.

Czy zwierzęta są bardziej podatne na albinizm?

Wszystkie żywe istoty podlegają albinizmowi. Może zatem wpływać na ludzi, ale także psy, koty, ryby, ptaki, gady, a nawet skorupiaki. Dla informacji albinizm występuje również u roślin, ale jest to związane z chlorofilem, a nie brakiem melaniny. Przypadki albinizmu są mniej lub bardziej wyraźne, niektóre z nich mogą być całkowicie pozbawione pigmentów melaniny tak jak nowo odkryty żółw.