Wydrukuj tę stronę
środa, 08 lipiec 2020 18:24

Czy warto zakładać fartuchy medyczne na ubrania?

Fartuchy medyczne męskie Fartuchy medyczne męskie

Podstawą każdej placówki medycznej jest przede wszystkim zachowanie największych środków ochrony osobistej. Niezależnie, czy jest to szpital, laboratorium, sanatorium czy placówki odnowy biologicznej, odpowiedni strój jest podstawą w ich prawidłowym funkcjonowaniu. O ile zmieniło się nieco podejście do kroju i koloru ubrań medycznych to wymogi związane z funkcjami ochronnymi pozostają nie zmienione. Jakie więc cechy posiada specjalna odzież medyczna?

 

Wymogi uiszczone w stosowaniu odzieży medycznej

Najbardziej istotnym elementem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób i zarazków jest odpowiedni strój jaki prezentuje każdy personel medyczny. Odzież medyczna jest wymogiem każdej placówki pomocy zdrowotnej i rehabilitacyjnej niezależnie od tego czy posiada oddział zakaźny czy nie. Taki strój stanowi także element wyróżniający lekarzy, pielęgniarzy i inne osoby wchodzące w skład personelu medycznego, którzy na co dzień udzielają pomocy zdrowotnej. Konieczność stosowania wszelkich środków ochrony osobistej oraz osób znajdujących się w bezpośrednim kontakcie została uregulowana przepisami prawnymi zawartymi w Kodeksie Pracy służby zdrowia. Jeżeli miejsce pracy posiada pomieszczenia obarczone czynnikami szkodliwymi, warunkami zagrażającymi zdrowiu, lub istnieją wymogi sanitarne wynikające z bezpieczeństwa i zachowania odpowiedniej higieny pracy, to pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią odzież ochronną dla pracowników oraz niezbędne środki ochrony indywidualnej.

Czym się charakteryzują fartuchy dla lekarzy i pielęgniarzy?

Fartuchy medyczne męskie i damskie przede wszystkim w znaczny sposób ograniczają rozprzestrzenianie się różnego rodzaju bakterii i zarazków wynikających z bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi. Fartuchy dla lekarzy chronią przed przedostawaniem się takich patogenów, jak HIV, czy prątki gruźlicy na inne odziały. Personel medyczny codziennie wykonuje różne zabiegi i ma styczność z wieloma odmianami chorób i bakterii u swoich pacjentów, a dodatkowo jest odpowiedzialny za osoby odwiedzające chorych. Fartuchy medyczne zarówno męskie jak i damskie charakteryzują się prostym krojem i jednolitym kolorem, a także sztywną i masywną fakturą, która ma posłużyć jako peleryna ograniczająca przenikanie wielu zarazków. Każdy fartuch posiada głębokie i obszerne kieszenie, które są w stanie zmieścić nawet stetoskop, a także postawiony kołnierz, który dodatkowo ochrania okolice szyi.

 

Czy odzież medyczna musi posiadać odpowiednie certyfikaty?

Jedynie nieliczne firmy szwalnicze mogą się przyczynić do produkcji odzieży medycznej dla służby zdrowia. Ważnym aspektem w szyciu takich ubrań jest spełnianie określonych norm jakościowych odzieży w celu zabezpieczenia zdrowia i życia zarówno personelu medycznego jak i pacjentów czy innych osób mający bezpośredni kontakt z personelem. Tego typu odzież posiada odpowiedni fason oraz wykończenia. W większości, ubrania medyczne nie posiadają zamków lub są one schowane pod kawałkiem materiału. Także guziki w tego typu odzieży są stosunkowo małe i mocno przylegające do tkaniny. Pracownicy muszą stosować ubrania ochronne zgodnie z normą EN 13795 oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z czerwca 2012 roku, w sprawie wymogów obowiązujących w zakresie stosowania odpowiedniej higieny pomieszczeń oraz podmiotów wykonujących działania lecznicze. Tkaniny muszą spełniać wiele funkcji, jak zapewnienie odpowiedniego przewiewu, zapobieganie potliwości oraz zachowanie odpowiedniej temperatury ciała. Muszą także być odporne na środki chemiczne stosowane podczas dezynfekcji oraz być łatwe w praniu i czyszczeniu. Zaletą odzieży medycznej jest także jej szybkie suszenie i plamoodporność, co pozwala łatwo usunąć plamy po różnego rodzaju płynach ustrojowych lub krwi obecnych w trakcie wykonywania zabiegów.