Wydrukuj tę stronę
środa, 13 październik 2021 19:09

Głód nikotynowy - przyczyny, objawy i metody zaspokajania

głód nikotynowy głód nikotynowy pixabay

Palenie papierosów bez względu na swoją częstotliwość może spowodować uzależnienie, czyli tzw. nikotynizm.

Dzieje się to za sprawą nikotyny, substancji psychoaktywnej, która oddziałuje na mózg i uzależnia podobnie jak twarde narkotyki, z tą różnicą, że jest substancją legalną. Wymiary uzależnienia od papierosów, a w tym także od nikotyny mają dwa wymiary: farmakologiczny oraz behawioralny. Nikotyna odpowiada za pierwszy z nich.

Nikotyna - czym jest i jak działa?

Obecna w papierosach nikotyna swoim działaniem przypomina narkotyki. Działa pobudzająco, ale również uspokajająco. To dlatego palacze sięgają po papierosy w chwilach stresu i gdy potrzebują chwili wytchnienia. Nikotyna pobudza do działania receptory nikotynowe i wraz z upływem czasu oraz kolejnymi dostarczanymi dawkami zwiększa tolerancję organizmu, przez co osoba uzależniona ma chęć sięgnąć po kolejnego papierosa i palić więcej. Stan, w którym palacz czuje potrzebę sięgnięcia po kolejnego papierosa określa się jako  głód nikotynowy.

Objawy głodu nikotynowego

Głód nikotynowy jest pierwszym i to bardzo odczuwalnym skutkiem odstawienia papierosów. Pojawia się niemal od razu po rzuceniu palenia, nawet już po kilku dniach i niestety nie mija ze względu na silne uzależnienie fizyczne oraz psychiczne. Podczas, gdy uzależnienie fizyczne słabnie, odruch sięgnięcia po papierosa w sytuacji stresowej jest bardzo silny, zwłaszcza gdy palacz ma silne przeświadczenie o uspokajającym działaniu papierosów.

Osoba odczuwająca głód nikotynowy może odczuwać:

  • rozdrażnienie
  • lęk
  • osłabienie nastroju
  • zaburzenia koncentracji
  • nadmierne pobudzenie bądź ospałość
  • kłopoty ze snem
  • uczucie głodu (w tym wypadku silną chęć jedzenia)

Jak sobie radzić z głodem nikotynowym?

Dzięki dostępności na rynku środkom ułatwiającym rzucanie palenia, jak np. Recigar czy też terapiom grupowym i indywidualnym opracowanym specjalnie dla osób uzależnionych od nikotyny. Na intensywność głodu nikotynowego wpływa nie tylko wspomaganie się środkami i terapiami, ale również poziom uzależnienia od papierosów. Innymi słowy - im więcej papierosów wypalał palacz i dłużej palił, tym głód może być większy.

Środki wspomagające walkę z głodem nikotynowym

Osoby chcące rzucić palenie mogą skorzystać z terapii lub też wspomóc się ogólnodostępnymi na rynku produktami, wśród których można znaleźć między innymi tabletki Recigar, inhalatory, plastry oraz nikotynowe gumy do żucia, które częściowo zaspokajają zapotrzebowanie organizmu. Zaletą wymienionych produktów jest to, że są one dostępne bez recepty.