Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 28 grudzień 2020 18:16

Jak aromaterapia może wpływać na nasz organizm?

Olejki eteryczne naturalne Olejki eteryczne naturalne

Historia olejków eterycznych sięga bardzo daleko. Wysoko cenione były one już w antycznych kulturach Dalekiego Wschodu. Kultura zachodnia odkryła je z pewnym opóźnieniem, natomiast obecnie mamy prawdziwy boom na aromaterapię. Dlaczego?

 

Jak działa aromaterapia?

Aromaterapia jest dzisiaj bez wątpienia jedną z najbardziej popularnych i najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Coraz więcej osób poszukuje rozwiązań wspomagających tradycyjne leczenie, budujących odporność, wpływających pozytywnie na koncentrację, ale i zdolność relaksu. Różnorodność olejków eterycznych, na których bazuje aromaterapia, pozwala odpowiedzieć na wszystkie te potrzeby. Dzięki temu aromaterapia jest wykorzystywana do łagodzenia lub usuwania bardzo wielu dolegliwości.

Olejki eteryczne naturalne pozyskuje się z kwiatów, liści, łodyg, a często także żywic, nasion i korzeni roślin. Nie dodaje się do nich żadnych chemicznych nośników i dodatków. Dobre olejki są stosunkowo drogie, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że pozyskanie części z nich wymaga wykorzystania bardzo dużej ilości składników (np. na 1 kg esencji olejku różanego potrzeba 5000 kg płatków tego kwiatu), niektóre w Polsce są niemożliwe do uzyskania (np. olejek sandałowy), a konieczność ich importu podnosi cenę. Większość osób, która spróbowała magii aromaterapii, przekonuje, że zakup dobrych olejków eterycznych to bardzo dobra inwestycja we własne zdrowie i lepsze samopoczucie.

Do czego można wykorzystać olejki eteryczne?

Zastosowanie olejków eterycznych jest bardzo szerokie. Mogą one pomagać zarówno w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji, łagodzeniu dolegliwości bólowych, jak i poprawianiu samopoczucia, budowaniu pozytywnego nastroju, ułatwianiu zasypiania. Olejki można stosować do:

  • masażu - całego ciała lub wybranych jego części, masaż wpływa bezpośrednio na skórę, ale znaczenie ma także wdychanie przez osobę masowaną oparów olejków,
  • inhalacji - polegających na wdychaniu oparów podgrzewanych olejków,
  • rozpylania olejków – za pomocą dyfuzora lub nawilżacza, wykorzystane zarówno do poprawy nastroju, ułatwiania relaksu, jak i poprawy koncentracji (w zależności od wybranego olejku)
  • kąpieli – dodaje się do niej tylko kilka kropel, natomiast taka kąpiel może pomóc w walce z infekcją, jak i stresem,
  • bezpośredniego stosowania na skórę – tutaj trzeba być bardzo ostrożnym, nie wszystkie olejki można tak stosować, najlepiej wybierać te najbezpieczniejsze (np. lawendowy czy z rumianku rzymskiego).

Jak wybierać olejki eteryczne do aromaterapii?

Przy wyborze olejków eterycznych trzeba być bardzo uważnym i zawsze stosować się do zaleceń producenta. Dobór olejku jest uzależniony w dużej mierze od rodzaju dolegliwości i efektu, jaki chce się osiągnąć. Na przykład na infekcje wirusowe najlepiej sprawdza się mieszanka olejku 4 złodziei, olejek eukaliptusowy, tymiankowy. Na oparzenia i rany zaleca się olejek lawendowy. Do odkażania domu można wykorzystać różne olejki cytrusowe. Na poprawę koncentracji pomóc może olejek rozmarynowy, a to tylko krótka lista przykładów.