Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 29 czerwiec 2020 21:00

Jak urządzić salon z kominkiem?

Kominek zamontowany przez wrocławską firmę Kominki Lexus Kominek zamontowany przez wrocławską firmę Kominki Lexus

Kominek to nie tylko źródło ciepła, ale też ważny element wystroju salonu. Przyciąga uwagę gości, a w zimniejszych miesiącach tworzy przytulną, domową atmosferę. Niestety, ze względu na inwazyjność instalacji oraz koszty, nie każdy może sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej ciekawych rozwiązań, które mają konkurencyjne ceny, a ich montaż możliwy jest nawet w mieszkaniu w bloku.

 

Kominki tradycyjne i nowoczesne

Decydując się na przyozdobienie naszego wnętrza kominkiem, warto wziąć pod uwagę, że istnieje wiele możliwości w postaci kominków opalanych drewnem, kominków elektrycznych, pieców wolnostojących i biokominków. Każdy z nich charakteryzuje się innymi wymaganiami dotyczącymi dostarczanego do nich paliwa, a także sposobu montażu, przyłączenia do instalacji doprowadzających powietrze i odprowadzających dym. Dobór kominka najlepiej skonsultować z firmą zajmującą się wykonaniem oraz montażem kominków. Możemy je znaleźć również w internecie ponieważ wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w branży kominkowej posiada własne strony internetowe takie jak https://sloninka.pl, należąca do zakładu kamieniarskiego Kominki Lexus Słoninka A. z Wrocławia, na gdzie znajdziemy informacje na temat kominków, wykonanych realizacji oraz dane pozwalające na kontakt z firmą. Skorzystanie z pomocy w doborze odpowiedniego rodzaju kominka pozwala na dobranie takiego, który spełni wszelkie nasze wymagania.

Kominek tradycyjny

Chcąc wkomponować w salon tradycyjny kominek, należy bardzo dobrze przemyśleć jego obudowę, ponieważ to będzie główny element wystroju. Do wyboru mamy różne portale kominkowe montowane do ściany, wykonane zazwyczaj z drewna lub kamienia. Taki portal można dowolnie przyozdabiać w zależności od sezonu. W lecie kwiaty, jesienią girlanda z liści, a zimą skarpety czekające na prezenty od mikołaja.

W zależności od układu pomieszczenia możemy zdecydować się na kominek przyścienny, narożny lub wolnostojący. Ścianę wokół tradycyjnego kominka można wyłożyć cegłą, kamieniem, płytkami, lub pozostawić w takim stanie, jak pozostałe ściany w salonie. Planując układ pomieszczenia, należy przewidzieć zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy źródłem ciepła a meblami tapicerowanymi. W przypadku kominka zamkniętego powinno być to minimum 110 cm, a w przypadku kominka otwartego minimum 200 cm.

W kwestii bezpieczeństwa należy też zadbać o ochronę podłogi przed ewentualnymi iskrami, jeśli mamy do czynienia z kominkiem otwartym. Warto zakupić parawan, który będzie współgrał z estetyką wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na instalację tradycyjnego kominka, będziemy potrzebować dodatkowych akcesoriów, które także mogą stanowić ozdobę i dodawać ciepłego klimatu. Będziemy potrzebować kosza na drewno i narzędzi takich jak pogrzebacz czy łopatka.

Piec wolnostojący

 Piec wolnostojący, znajdujący się w ofercie sloninka.pl

Piec wolnostojący, znajdujący się w ofercie sloninka.pl

Piece wolnostojące popularnie nazywane są kozami. Ich największą zaletą jest elastyczność, ponieważ nie muszą być przymocowane do ściany. Nadal wymagane jest podłączenie przewodu kominowego, więc to jedyna rzecz, która nas ogranicza. Odpadają takie problemy jak konieczność wzmocnienia podłogi i odpowiedniego zabezpieczenia ściany. Są też bezpieczniejsze, jednak nadal zalecane jest zabezpieczenie części podłogi, na którą mogłaby spaść ewentualna iskra. Jeśli zrobimy to przy pomocy ozdobnych płytek dopasowanych do wnętrza, jedynie nada to dodatkowego uroku. Koza nadaje pomieszczeniu lekkości i oryginalnego wyglądu. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o surowym czy industrialnym wystroju.

Biokominek

Jest to opcja stworzona dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na instalację tradycyjnego kominka ani pieca wolnostojącego. Biokominek idealnie sprawdzi się w bloku, ponieważ daje ciepło i żywy ogień tak samo jak kozy, czy kominki tradycyjne, jednak bez produktu ubocznego, jakim jest dym. Biokominek jest zasilany biopaliwem, a jedynym produktem ubocznym jest para wodna. Biokominki występują w różnych rozmiarach, niektóre z nich łudząco przypominają kominek tradycyjny, ponieważ też mogą być obudowane portalem. Nie wymagają specjalnej instalacji, więc mogą stać w dowolnym miejscu salonu.

Piec elektryczny

Tak samo, jak opcja opisana powyżej, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie inne opcje nie są możliwe. Jednak w tym przypadku nie mamy do czynienia z żywym ogniem, a jedynie z jego imitacją, choć do złudzenia przypominającą prawdziwy płomień. Taki kominek zasilany jest prądem elektrycznym. Rozwiązanie to budzi wiele kontrowersji, jednak ma swoje zalety. Kominek elektryczny jest dużo bezpieczniejszy od innych rozwiązań i dzięki temu daje większą elastyczność w układzie wyposażenia w salonie, ponieważ nie ma ryzyka zaprószenia ogniem.