Wydrukuj tę stronę
piątek, 25 marzec 2022 13:12

Odwodnienie prysznicowe punktowe – krótka charakterystyka

Nowoczesne odwodnienia punktowe Nowoczesne odwodnienia punktowe pixabay

Odwodnienia punktowe to często wybierane rozwiązanie, jeśli planujemy natrysk bez brodzika. Podobnie, jak w przypadku odpływów liniowych, do ich atutów zalicza się wysoka estetyka.

Warto zaznaczyć, że nowoczesne wpusty łazienkowe wykonane są ze stali nierdzewnej, przez co cechują się wyjątkową trwałością, są łatwe do utrzymania w czystości i w dodatku dobrze się prezentują.

Jak funkcjonuje odwodnienie punktowe?

Odwodnienie punktowe w łazience składa się z odpływu, wbudowanego w posadzkę oraz z przykrycia, które w nowoczesnych łazienkach zwykle zwraca uwagę walorami estetycznymi (ruszty mają różne wzory). Wpust podłogowy umieszcza się z reguły pośrodku powierzchni, z której ma być odprowadzana woda. Aby odwodnienie punktowe mogło prawidłowo pełnić swoją rolę, musi zostać ono odpowiednio zamontowane. Konieczny jest spadek w posadzce ze wszystkich stron wpustu podłogowego. Ten sposób kształtowania posadzki w niszy prysznicowej nazywa się często tworzeniem koperty.

Wygodne i bezpieczne użytkowanie

Montaż wpustu podłogowego pozwala na zaaranżowanie w łazience tzw. kabiny walk-in (czyli natrysku otwartego). W praktyce oznacza to, że nie jesteśmy ograniczeni standardowymi rozmiarami oferowanych brodzików. Natrysk może mieć dowolną wielkość.

Praktyczne wpusty łazienkowe umożliwiają realizację koncepcji łazienek bez barier. Punktowe odwodnienie prysznicowe pozwala na rezygnację z brodzika. Brak progów sprawia, że skorzystanie z prysznica staje się łatwiejsze, bezpieczne zarówno dla osób starszych, jak i niepełnosprawnych. Wpusty łazienkowe umożliwiają bezprogowe przejście z częściej mokrej do części suchej łazienki.

Odwodnienie prysznicowe punktowe i jego zalety

Jeśli odpływ punktowy będzie miał odpowiednią przepustowość i zostanie prawidłowo zamontowany, można oczekiwać, że odwodnienie tego rodzaju będzie działać bez zarzutu. Eleganckie wpusty podłogowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nowoczesne odwodnienia punktowe mają następujące zalety:

  • odwodnienia punktowe, mimo stosunkowo niedużej powierzchni, wydajnie odprowadzają wodę (przy wyborze wpustu podłogowego należy zwrócić uwagę na jego przepustowość);
  • wpusty łazienkowe ze stali nierdzewnej wyglądają bardzo elegancko i jednocześnie cechują się wysoką trwałością;
  • łatwy montaż;
  • wysoka estetyka – wielu producentów stara się wyjść naprzeciwko oczekiwaniom swoich klientów, oferując dekoracyjne ruszty.

Jak utrzymać w czystości odwodnienie punktowe?

Utrzymanie higieny na wysokim poziomie nie jest w przypadku praktycznych odwodnień punktowych niczym skomplikowanym. Wpusty podłogowe są przykrywane kratką, która może pełnić funkcje dekoracyjne, przede wszystkim natomiast chroni syfon przed zanieczyszczeniem. W razie potrzeby można ją bardzo łatwo wyjąć i wyczyścić – do czyszczenia możesz użyć wody z detergentem. Następnym krokiem jest wyczyszczenie sitka. Bardzo ważnym elementem odwodnienia jest syfon, który ma zapobiegać wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Aby nie dochodziło do problematycznych zatorów, należy również z syfonu regularnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia.