Wydrukuj tę stronę
piątek, 17 grudzień 2021 19:27

Szybka pożyczka – co to jest, kto ją dostanie?

Szybka pożyczka Szybka pożyczka pixabay

Szybka pożyczka pozwala poradzić sobie z nagłymi wydatkami, takimi jak naprawa auta, wizyta u lekarza, kupno leków, remont mieszkania czy wymiana sprzętu AGD lub RTV. Sprawdzamy, na czym polega taki produkt, na jaką sumę można liczyć, kiedy trzeba ją oddać i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać tego typu finansowanie.

 

Szybka pożyczka – co to jest?

Szybka pożyczka jest produktem finansowym, który polega na tym, że wyspecjalizowana firma udziela pożyczki klientowi. Musi on złożyć wniosek internetowy oraz spełnić kryteria, takie jak: odpowiedni wiek, posiadanie regularnych i stabilnych dochodów, brak obciążających zobowiązań, pozytywna historia kredytowa, posiadanie dowodu osobistego, rachunku bankowego i aktywnego numeru telefonu oraz brak wpisu do rejestru dłużników.

Gdy potencjalny kredytobiorca spełni wymagane warunki, otrzyma pozytywną decyzję kredytową. Wtedy przez internet podpisuje umowę, a jego obowiązkiem pozostaje terminowa spłata rat.

Dla kogo jest szybka pożyczka?

Szybka pożyczka jest dla osób, które pilnie potrzebują mieć środki na swoim koncie, bo procedura uzyskania pieniędzy jest krótsza niż w banku, a do tego nie trzeba odwiedzać żadnych placówek. Wszystko dzieje się przez internet.

Szybką pożyczką mogą zainteresować się również osoby, które spotkały się z odmową udzielenia kredytu w banku. Jeżeli mają regularne dochody (np. z umowy o pracę, umowy zlecenie, emerytury lub renty), a decyzja negatywna wynika z drobnych opóźnień obecnie spłacanych zobowiązań, to mogą one liczyć na uzyskanie szybkiej pożyczki w sektorze pozabankowym.

Kto nie dostanie szybkiej pożyczki?

Jest kilka powodów, które uniemożliwiają uzyskanie szybkiej pożyczki.

  1. Nieodpowiedni wiek – każda firma pożyczkowa ustala minimalne i maksymalne kryteria wiekowe swoich klientów. Jeżeli np. nie masz jeszcze 18 lat albo jesteś sporo po osiemdziesiątce, to nie możesz dostać szybkiej pożyczki.
  2. Brak dochodów – aby dostać finansowanie, trzeba mieć je z czego spłacać. Dlatego wykluczone będą osoby, które żyją tylko z zasiłków albo są na utrzymaniu kogoś innego.
  3. Posiadanie zbyt wielu zobowiązań – jeżeli już teraz trudno Ci oddawać obecne raty, to niestety nie możesz liczyć na kolejną szybką pożyczkę.
  4. Wpis do rejestru dłużników – odnotowanie w bazie dłużników pozwala sądzić, że jesteś nierzetelnym płatnikiem i w przyszłości mogą Cię spotkać problemy z oddawaniem długu.
  5. Brak konta bankowego – aby uzyskać szybką pożyczkę, trzeba mieć swoje konto bankowe, z którego wykonasz przelew weryfikacyjny w celu potwierdzenia tożsamości. Wysłana kwota jest później zwracana.
  6. Brak polskiego obywatelstwa i miejsca zamieszkania na terenie kraju – niestety obcokrajowcy i osoby na stałe przebywające poza granicami Polski nie mogą otrzymać szybkiej pożyczki.

Czy można mieć więcej niż jedną szybką pożyczkę?

W większości firm pożyczkowych można mieć więcej niż jedną szybką pożyczkę, czyli dostać kolejną jeszcze podczas spłaty innej. Warto jednak wiedzieć, że wszystko zależy od Twojej zdolności kredytowej.

Jeżeli pożyczkodawca oceni, że stać Cię na spłatę dwóch produktów, to bez problemu otrzymasz finansowanie. Jeśli jednak ledwo dajesz radę oddawać w terminie jedną szybką pożyczkę, to wtedy trzeba liczyć się z odmową.

Ile można pożyczyć w ramach szybkiej pożyczki?

Dostępna kwota szybkiej pożyczki jest uzależniona od oferty produktowej danej firmy. Niektóre z nich pożyczają niższe sumy (maksymalnie 2 – 3 tys. zł), które trzeba oddać jednorazowo. Inne zaś proponują nawet kilkanaście tysięcy złotych i taką kwotę oddaje się w ratach.

Na jak długo można wziąć szybką pożyczkę?

Okres spłaty szybkiej pożyczki również zależy od oferty produktowej. Jeżeli daną sumę trzeba spłacić w jednej racie, to zazwyczaj trzeba to zrobić za 30 – 60 dni od podpisania umowy. Jednak, gdy zdecydujesz się na opcję ratalną, to okres spłaty może wynieść nawet kilka lat.

Czy szybką pożyczkę można spłacić wcześniej?

Jak najbardziej możesz spłacić szybką pożyczkę przez umówionym terminem. Dzięki temu, że krócej będziesz korzystać z finansowania, to ostatecznie możesz zapłacić nawet mniej niż wynosił pierwotny koszt pożyczki.