Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 listopad 2022 19:17

Tabletka dzień po- jak dostać na nią receptę?

Antykoncepcja awaryjna Antykoncepcja awaryjna pixabay

Jedną z metod antykoncepcji, która jest skuteczna, a jednocześnie wciąż budzi wiele emocji, jest antykoncepcja awaryjna. Stosuje się ją w przypadku odbycia niezabezpieczonego stosunku lub gdy stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła. Jak zdobyć tabletkę dzień po i czy jej stosowanie na pewno jest bezpieczne dla zdrowia kobiety? Czas rozwiać wątpliwości.

 

Tabletka dzień po- jak ją zdobyć?

Zdobycie tabletki dzień po jest możliwe jedynie po uzyskaniu recepty. Receptę może wystawić każdy lekarz, nie tylko ginekolog, ale także lekarz rodzinny czy lekarz pierwszego kontaktu. Jeżeli nie masz możliwości szybkiej konsultacji ze swoim lekarzem, receptę możesz otrzymać również online. W przypadku antykoncepcji awaryjnej liczy się czas. Przychodnie internetowe takie jak twoje-zdrowie24.pl umożliwiają odbycie teleporady, podczas której lekarz zbiera wstępny wywiad i stwierdza czy zastosowanie leku będzie bezpieczne i skuteczne. Elektroniczna recepta dostępna jest niemal natychmiastowo, a co więcej, można ją zrealizować w aptekach w całej Polsce, również tych internetowych. Dzięki takim możliwościom tabletkę otrzymasz w maksymalnie krótkim czasie, co znacząco zwiększy jej skuteczność. Tabletkę EllaOne należy przyjąć maksymalnie do 120 godzin po stosunku, natomiast tabletkę Escapelle- maksymalnie do 72 godzin po stosunku. Im krótszy jest ten czas, tym większa jest skuteczność i szansa na zapobiegnięcie niechcianemu zapłodnieniu, warto więc się pospieszyć.

Czy stosowanie tabletki dzień po jest bezpieczne?

Tabletka awaryjna jest bezpieczna w zastosowaniu, o ile będzie zastosowana zgodnie z zaleceniami i w odpowiednim czasie od stosunku. Podczas porady lekarskiej, stacjonarnej bądź teleporady, lekarz poinstruuje Cię, w jaki sposób przyjąć tabletkę i jakich skutków ubocznych możesz się spodziewać. Nie są one bardzo dokuczliwe, warto jednak wiedzieć, że po zastosowaniu zarówno tabletki EllaOne, jak i Escapelle, możliwe są bóle i zawroty głowy, wymioty czy bóle brzucha. Niektóre kobiety skarżą się na dokuczliwą tkliwość piersi, mogą zdarzyć się również upławy i nudności. Wszystkie te dolegliwości mijają samoistnie w ciągu maksymalnie kilku dni. Nieco dłużej potrwa wyregulowanie cyklu miesiączkowego, jeżeli dojdzie do jego rozregulowania. Antykoncepcja awaryjna to duża ingerencja w układ hormonalny, dlatego ważne jest, by stosować ją jedynie w kryzysowych sytuacjach. Nie zaleca się stosowania częstszego niż jeden raz w ciągu jednego cyklu miesiączkowego. Antykoncepcji awaryjnej nie należy stosować jako standardowo stosowanej antykoncepcji. Więcej informacji na temat tabletek po znajdziesz tutaj.