Wydrukuj tę stronę
wtorek, 23 maj 2023 11:22

Żagwin ogrodowy – co należy o nim wiedzieć?

żagwin ogrodowy żagwin ogrodowy mat.prasowe

Żagwin ogrodowy jest bardzo chętnie wybieraną rośliną do naszych przydomowych ogrodów, a także do ogródków działkowych. Nie potrzebuje zbyt dużo miejsca, ponieważ jest to bylina niska. Dorasta jedynie do maksymalnie dziesięciu centymetrów. Punktem charakterystycznym są liście filcowo owłosione, a także pokładające się pędy. Jak uprawiać tę roślinę?

 

Kwitnięcie rośliny

Pomimo tego, że żagwin ogrodowy nie jest rośliną, która kwitnie cały sezon. Kwitnięcie przypada jedynie na kwiecień i maj. Na końcówkach pędów znajdziemy nieduże, czteropłatkowe kwiaty, które są różowo-fioletowe. Czasami zdarzy się, że żagwin jeszcze zakwitnie latem, ale jest to już kwitnięcie znacznie słabsze. Jak uprawiać żagwin, aby cieszyć się sporym kwitnięciem? Koniecznie musimy to sprawdzić.

Uprawa żagwina ogrodowego

Jedno jest pewne – z żagwinem ogrodowym nie będziemy mieli zbyt dużo kłopotów. Nadaje się śmiało dla początkujących ogrodników. Niezmiernie ważny jest wybór stanowiska dla tej rośliny. Skupmy się na sporym cieple i słońcu. Raczej żagwin nie lubi wilgoci. Pełne słońce i przepuszczalne gleby to idealne stanowisko dla tej rośliny. Głównie należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie będzie tolerował cienia oraz zalania.

Jakie temperatury dla tej rośliny są właściwe? Raczej nie ma on problemu z poradzeniem sobie z niskimi temperaturami. Nawet nie wymaga od nas okrycia zimowego. Gdy mieszkamy w Tatrach, czy też na Suwalszczyźnie, to pomyślmy jednak dla pewności o osłonięciu rośliny gałązkami.

Koniecznym zabiegiem, który trzeba przeprowadzić na roślinie, jest odmładzanie żagwinu. Dzięki temu zabiegowi kępy będą bardziej zwarte oraz gęste. Po kwitnięciu warto roślinę przyciąć. Będzie po prostu pięknie się prezentować. Ten zabieg pozwoli także na powtórzenie kwitnienia jesienią. Nie jest to jednak pewne. Nawet jeśli do kwitnienia dojdzie, to musimy się liczyć z tym, że będzie ono znacznie słabsze.

Rozmnażanie rośliny

Początkującym ogrodnikom rozmnażanie roślin kojarzy się z procesem bardzo skomplikowanym. Jednak nie w przypadku żagwinu ogrodowego. Tutaj podobnie jak sama uprawa jest bardzo, bardzo łatwe. Młode sadzonki uzyskuje się poprzez podział egzemplarzy wiosną i jesienią. Z roślin możemy także pobrać oraz ukorzenić sadzonki pędowe. Wykorzystajmy do tego szklarnię, czy też inspekt. Możemy mieć także sporo szczęścia i pędy same się nam ukorzenią.

Dobrym sposobem na rozmnażanie jest także wysiew nasion do gruntu, czy też w ciepłym inspekcie. Najlepiej rozmnażać odmiany w sposób wegetatywny. Każdy z nas znajdzie dla siebie taki sposób na rozmnażanie roślin, który przypadnie mu do gustu i przyniesie oczekiwane rezultaty.

W sieci można znaleźć sporo ciekawych porad i informacji. Czasami uprawa roślin polega na metodzie prób i błędów. Jeśli chodzi o żagwin ogrodowy, to raczej większych problemów nie powinniśmy mieć. Od razu pierwszego roku można liczyć na piękne kwitnienie. Cieszy nas to niezmiernie, ponieważ lubimy widzieć w swoim ogrodzie szybkie efekty.