Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 24 luty 2020 12:27

Botox – czy jest bezpieczny?

Botox Botox

Od wielu lat w mediach mamy do czynienia z dyskursem na temat botoksu oraz jego wpływu na zdrowie człowieka. Oponenci twierdzą, że jad kiełbasiany wywołuje nieodwracalne skutki i nie powinien być powszechnie stosowany. Praktycy medycyny estetycznej zapewniają, że niewielka ilość botuliny ostrzykiwanej przez doświadczonych lekarzy jest całkowicie bezpieczna. Jaka zatem jest prawda?

 

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest botox. Preparat podawany przez kliniki medycyny estetycznej jest naturalną substancją stosowaną w medycynie od wielu lat – nie tylko medycynie estetycznej. Jad kiełbasiany nie jest zatem czymś nowym. Stosuje się go zwłaszcza w zabiegach mających na celu likwidację zmarszczek, ale również na takie problemy jak choćby nadmierne pocenie. Botox, inaczej botulina to w medycynie estetycznej substancja, o której napisano już wiele. Zdaniem lekarzy wiedza naukowa na ten temat jest tak rozbudowana, że nie ma żadnych podstaw, aby bać się stosowania preparatów (przebadanych zresztą wszerz i wzdłuż) do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

W czym zatem problem?

Zdaniem lekarzy opinia o szkodliwości toksyny botulinowej jest nieobiektywna, poparta oczywiście dowodami w postaci negatywnych skutków ubocznych, jednak w 99% tych przypadków wykonano nieprawidłową iniekcję. Chodzi o to, że ostrzykiwanie botoksem to dość odpowiedzialny zabieg wymagający nie tylko wiedzy na temat preparatu, ale i wiedzy medycznej. Salony kosmetyczne chcące wykonywać tego typu zabieg, a nie posiadające odpowiednich kompetencji sprawiają, że opinia na temat botuliny nie zawsze jest dobra.

Zdaniem doświadczonych lekarzy – praktyków, botox to obecnie jedna najskuteczniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych substancji, jaką stosuje się w medycynie estetycznej. Niewielka dawka preparatu jest wstrzykiwana przy pomocy bardzo cienkiej igły. Warto zaznaczyć, że iniekcja odbywa się miejscowo, a więc tylko w tych miejscach mięśnie przestaną się kurczyć i będą znacznie bardziej rozluźnione.

Warto również odnotować, że działanie botuliny nie jest trwałe. Po około 4 lub 6 miesiącach efekty botoksu znikają, ponieważ substancja jest uwalniana z organizmu. Dla przeciwników stosowania botoksu powinna to być cenna informacja.

Botox – nieinwazyjny zabieg

Jak przekonują lekarze medycyny estetycznej sam zabieg nie jest bolesny, trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie ma absolutnie żadnego zagrożenia pod warunkiem wcześniejszej konsultacji lekarskiej. To bardzo istotne. Każdorazowo przed wykonaniem botoksu, należy odbyć wizytę u lekarza w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań. W porównaniu z operacją plastyczną botox jest zabiegiem mniej inwazyjnym dla organizmu człowieka.

Więcej informacji na temat zabiegu botoksu przeczytacie na stronie Forever Young – oficjalna strona internetowa warszawskiej kliniki przeprowadzającej skuteczne zabiegi z udziałem Botoksu.