Wydrukuj tę stronę
wtorek, 05 listopad 2019 16:21

Czym są foki do nart i jakie mają zastosowanie?

Foki do nart Foki do nart
Foki do nart to jeden z ważnych elementów wyposażenia amatora ski-turingu lub splitboardingu, który pozwala na podchodzenie na nartach w górę.

Podchodzenie na nartach nie jest łatwe. Na normalnych nartach klasycznych czy też zjazdowych podchodzenie sprawia bardzo dużo trudności ze względu na położenie stopy oraz konstrukcję nart. To możliwe natomiast w przypadku nart turowych, przeznaczonych do ski-turingu, które łączą w sobie zalety nart zjazdowych i biegowych. Także taką możliwość dają freeride narty. Niezbędną częścią takich nart są foki. Co to jest?

Foki do nart – co to jest?

W narciarstwie foki do nart to specjalne pasy wykonane z tkaniny, które umieszcza się pod ślizgami – spodnimi częściami nart, aby pozwolić narciarzowi na podchodzenie pod górę. Foki stosowane są już od XIX wieku. Początkowo wykonywano je z futer fok, które blokowały ześlizgiwanie się nart w tył. Aktualnie stosuje się foki wykonane z włókien naturalnych, na przykład moherowych, albo też sztucznych, na przykład z nylonu. Bardzo popularne są także foki do nart z materiałów mieszanych – połączenia syntetyku oraz moheru. Do wyboru jest szeroka gama fok do nart, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko zastosowanymi materiałami, ale również rozmiarami i sposobem montażu.

Jak należy korzystać z fok do nart?

Foki zakłada się przed podejściem i zdejmuje przy zjeździe z nart. W turystyce najczęściej są one używane do mocowania do dziobu oraz na tylny haczyk nart. Niektóre typy nart posiadają specjalne elementy montażowe na foki do nart, które są dedykowane do konkretnych modeli. Aby foki zadziałały prawidłowo, powinny być dopasowane do narty. W tym celu konieczne może być także ich przycięcie, gdy szerokość nie odpowiada szerokości narty. Jest to niezbędne także wtedy, gdy kupuje się foki do nart z rolki. Do przycinania zaleca się stosowanie specjalnych nożyków, które nie strzępią krawędzi. Warto pamiętać także o regularnej pielęgnacji fok, w tym między innymi o ich dokładnym czyszczeniu oraz smarowaniu, aby zapewniały odpowiedni poślizg podczas użytkowania.