Wydrukuj tę stronę
środa, 04 lipiec 2018 21:59

Deski dębowe podłogowe

Podłogi to jeden z najbardziej podstawowych elementów wykończenia każdego wnętrza. W pokojach najczęściej wykonuje się podłogi z paneli lub z prawdziwego drewna, natomiast w kuchni, łazience i na korytarzu stosuje się najczęściej płytki podłogowe. Czy warto wykonać podłogę z litego drewna? Jaki gatunek drewna nadaje się na podłogi najbardziej? Jak dbać o drewnianą podłogę? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

Podłoga z litego drewna

Podłogi wykonane z drewna są dużo lepsze od tych, które wykładane są panelami. Lite, drewniane deski w porównaniu do paneli są zdecydowanie grubsze, a co za tym idzie, bardziej wytrzymałe. Drewno jako materiał ma też naturalną zdolność do tłumienia drgań i hałasu, więc podłogi z drewna są dużo cichsze od tych, które wykonane zostały z paneli.

Rodzaje drewna na podłogi

Podłogę drewnianą można wykonać z różnych gatunków drewna. Pod względem cenowym zdecydowanie najlepiej wypadają deski sosnowe. Sosna to jednak dość miękkie drewno, więc może szybko będzie na nim widać ślady użytkowania. W Polsce podłogi robi się też z drewna klonowego, brzozowego, jesionowego i oczywiście dębowego.

Deski dębowe podłogowe

Deski z drewna dębowego charakteryzują się zdecydowanie największą twardością wśród desek wyprodukowanych z polskich gatunków drzew. Oznacza to, że podłoga dębowa będzie bardzo trwała i odporna na zniszczenia i zużycie. Deski dębowe dostępne są w różnych wymiarach - zależnie od preferencji klienta. Dzięki temu z jednego gatunku drewna możemy na podłodze ułożyć rozmaite wzory. Deski z dębu przeznaczone do położenia na podłodze można zamówić w wersji:

- olejowanej
- surowej
- lakierowanej.

Deski dębowe podłogowe w stanie surowym należy po położeniu zaimpregnować. Najlepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji zastosowanie lakieru do podłóg. Wytworzy on twardą warstwę na powierzchni desek, zabezpieczając je tym samym przed przypadkowym uszkodzeniem czy zniszczeniem.

Podłogi z desek olejowanych oraz lakierowanych przez producenta nie wymagają żadnego dodatkowego zabezpieczenia po ułożeniu.