Wydrukuj tę stronę
piątek, 02 luty 2018 09:33

Diastema - jak zlikwidować przerwę między jedynkami?

Przerwa między przednimi zębami, czyli diastema, to dla jednych znak wyróżniających ich wśród tłumu – wystarczy spojrzeć na kilka słynnych postaci z show-biznesu, a dla innych powód do kompleksów. Większość osób, które mają diastemę, krępuje się jej.

 

Jednak obecnie specjalistyczne gabinety dentystyczne takie jak np. www.fabdent.pl oferują możliwość usunięcia tego defektu. Na czym polega dokładnie usunięcie przerwy między jedynkami?

Leczenie diastemy – najważniejsze informacje?

W przypadku diastemy bardzo ważne jest określenie tego, jak duża ona jest i czy będzie miała wpływ na zdrowie zębów. Okazuje się, że diastema to nie tylko problem natury estetycznej (wiele osób z diastemą krępuje się uśmiechać), ale także i zdrowotny. Zbyt szeroki rozstaw jedynek może mieć negatywny wpływ na zęby. Ocenę stanu uzębienia najlepiej zrobić w wyspecjalizowanym gabinecie dentystycznym, w którym również można będzie zlikwidować diastemę.

Istotne jest też określenie tego, co spowodowało wytworzenie się diastemy. W przypadku diastemy prawdziwej przyczyną jest nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej. Jeżeli taka diastema po wyrżnięciu się wszystkich siekaczy ma więcej niż 2 mm szerokości konieczny jest zabieg chirurgiczny – korekta wędzidełka. Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku długiego utrzymywania się takiej diastemy mogą w przyszłości powstać problemy logopedyczne, ortodontyczne i periodontyczne.

Po zabiegu chirurgicznym – podcięciu wędzidełka, często zalecane jest również noszenie stałego aparatu ortodontycznego, który pozwala na ukształtowanie prawidłowego ułożenia zębów.

Drugim rodzajem diastemy jest tak zwana diastema fizjologiczna, którą najczęściej można zaobserwować u dzieci pomiędzy siódmym a dziewiątym rokiem życia. Ten problem najczęściej znika samoistnie, z czasem, gdy zaczynają wyżynać się zęby trzonowe. Z reguły taka diastema wymaga jedynie obserwacji stomatologicznej. Do interwencji stomatologa w takim przypadku dochodzi bardzo rzadko.

Niekiedy można się spotkać również tak zwaną diastemą rzekomą. Występuje ona wtedy, gdy przerwa pomiędzy zębami jest wynikiem braku siekaczy bocznych albo ich mniejszym rozmiarem. W takiej sytuacji najczęściej stosuje się implanty stomatologiczne, które wyrównują przerwy pomiędzy zębami.