Wydrukuj tę stronę
czwartek, 08 marzec 2018 10:29

Jak usunąć odciski?

Odciski to dolegliwość, która nieleczona, może przysporzyć bólu i utrudnić chodzenie. Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest niewłaściwe obuwie. Odciski pojawiają się wtedy, gdy skóra ociera się o obuwie lub o skórę.

 

Jak powstają odciski?

W miejscach ciągłego nacisku powstają odciski. Skóra chroniąc się przed uszkodzeniem, tworzy komórki warstwy rogowej, przez co powstaje odcisk. Miejsce to jednak nie złuszcza się, tylko narasta, twardniejąc. Odciski nie są problemem tylko estetycznym, ponieważ pod stwardniałą skórą rozwija się stan zapalny, co może powodować ból.

Jak uniknąć odcisków?

Odciski najczęściej są spowodowane przez niedopasowane buty, najczęściej za ciasne lub za luźne. Odciski często tworzą się u kobiet, noszących buty na wysokim obcasie lub mogą też być skutkiem ubocznym innych dolegliwości, takich jak płaskostopie czy nierówności kostne w obrębie stopy. Również nadwaga jest czynnikiem, który może powodować nagniotki.

Jak pielęgnować stopy, by uniknąć odcisków?

Podstawą pielęgnacji stóp jest codzienne ich nawilżanie. Na noc stopy powinny być posmarowane kremem, najlepiej zawierającym składniki nawilżające, a także złuszczające. Jest to forma zapobiegania narastaniu stwardniałej skóry. Zrogowaciały naskórek należy systematycznie złuszczać przy użyciu pilnika lub tarki do stóp. Wcześniej warto namoczyć nogi w wodzie z solą lub olejkiem. Do usuwania zrogowaciałej skóry nie należy używać żyletki, gdyż można się skaleczyć. Niewskazane jest także używanie pumeksu, który jest stale wilgotny, przez co staje się dobrym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii.

Jeżeli odciski są trudne do usunięcia, warto wybrać się na wizytę do podologa, czyli specjalisty zajmującego się zdrowiem stóp. Usuwanie odcisków wrocław polega na usunięciu ich skalpelem lub też przy użyciu dłuta lub frezarki. Konsultacja z podologiem jest wskazana także w sytuacjach, kiedy odciski pojawiają się bardzo często. Doradzi on wówczas, jak pielęgnować stopy, aby zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się odcisków.