Wydrukuj tę stronę
piątek, 25 styczeń 2019 12:46

Jak walczyć z trądzikiem w wieku dorosłym?

Trądzik najczęściej występuje u osób młodych, ale coraz częściej zmiany skórne pojawiają się po 20. roku życia i utrzymują w wieku dorosłym. Jest to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych, powodujący bardzo duży dyskomfort. Leczenie trądziku jest długotrwałe i wielokierunkowe.

Konieczne jest przede wszystkim zmniejszenie produkcji łoju i nadmiernego rogowacenia w okolicach gruczołów łojowych. Ponadto leczenie polega na hamowaniu namnażania się bakterii i działaniu przeciwzapalnym. Sprawdzone metody leczenia trądziku to mikrodermbrazja oraz peelingi.

Mikrodembrazja

Jednym ze sposobów leczenia trądziku u osób dorosłych jest mikrodermbrazja. Z zabiegów można skorzystać w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, np. wwww.Dermedicus.eu. Mikrodermbrazja to kontrolowane, mechaniczne złuszczanie skóry, które wykonuje się za pomocą strumienia kryształów wodorotlenku glinu, czyli korundu. Powoduje to pobudzenie naskórka do odnowy poprzez tworzenie zupełnie nowych, w pełni wartościowych komórek. Ponadto pobudzone jest krążenie krwi i limfy, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie syntezy elastyny i kolagenu.

Zabiegi mikrodermbrazji są w pełni bezpieczne i nie wymagają ograniczenia naturalnej codziennej aktywności pacjenta. Nie powodują też blizn ani hiperpigmentacji, dlatego mogą być wykonywane nawet na wrażliwej skórze. W zależności od stanu skóry wykonywanych jest od 2 do 10 zbiegów w 7 – 14-dniowych odstępach. Mikrodermbrazja jest skuteczna w leczeniu trądziku zwykłego pospolitego, łojotoku, rogowacenia przymieszkowego, rozszerzonych porów i zaskórników oraz blizn potrądzikowych.

Peelingi

Peeling pozwala usunąć zmiany chorobowe i defekty kosmetyczne zarówno z naskórka, jak i ze skóry właściwej. Wskazaniem do zabiegu jest m.in. trądzik i blizny potrądzikowe. Rodzaj peelingu dobierany jest indywidualnie do pacjenta. W zależności od stanu skóry stosuje się peelingi glikolowe, kwasem migdałowym, kwasem pirogronowym, kwasem glikolowym i salicylowym, kwasem trójchlorooctowym oraz samym kwasem salicylowym.

Jeśli jest taka konieczność, można też wykonywać peelingi dwu- lub trójfazowe, zawierające różne rodzaje kwasów. W celu uzyskania pożądanego efektu zabiegi należy przeprowadzać systematycznie.