Wydrukuj tę stronę
czwartek, 01 czerwiec 2017 13:01

Laserowe wybielanie zębów - jak to działa?

Każdy marzy o równych, zdrowych i białych zębach. Jednak nie zawsze nawet mimo prawidłowej pielęgnacji zębów udaje nam się uzyskać ich nieskazitelny wygląd i wymarzony odcień bieli. Spożywanie niektórych pokarmów, picie kawy i herbaty oraz nałóg tytoniowy, to główne przyczyny pojawiania się na płytce szkliwa zębowego nieestetycznie wyglądającego zabarwienia.

 

Żeby zabieg polegający na wybieleniu uzębienia przyniósł oczekiwane efekty i długo się utrzymywał, stomatolodzy zalecają przed jego rozpoczęciem uzupełnienie wszystkich ubytków oraz oczyszczenie szkliwa z nagromadzonego osadu oraz kamienia. Pominięcie tego rodzaju zaleceń może w efekcie skutkować zapaleniem miazgi i skończyć się na inwazyjnym leczeniu kanałowym.

W przypadku potrzeby wybielenia uzębienia o efekcie rozjaśnienia o dwa do trzech tonów wystarczy zastosować dostępne na rynku sprzedaży pasty wybielające. W przypadku oczekiwania osiągnięcia wręcz spektakularnego efektu koniecznie należy skorzystać z usług dentystycznych.

Stomatolodzy przy zabiegu wybielania stosują rodzaj organicznego żelu poddawanego działaniu akceleratora halogenowego. Laserowe wybielenie zębów gwarantuje bardzo szybkie, a przy tym niezwykle skuteczne usunięcie wszelkiego rodzaju przebarwień szkliwa zębowego. Profesjonalnego zabiegu wybielania zębów nie zaleca się dzieciom poniżej szesnastego roku życia, kobietom ciężarnym i karmiącym oraz osobom cierpiącm na cukrzycę, epilepsję i chorobę Parkinsona. Dla zachowania jak najdłużej efektu, po zabiegu wybielania zębów należy przez co najmniej dwie doby dostosować się do diety, wykluczającej produkty z zawartością zarówno naturalnych jak i sztucznych barwników.

Gdy w przypadku zdrowych zębów wystarczy zastosować dostępne na rynku preparaty, wybielenie zasiniałego zęba po leczeniu kanałowym wymaga usługi dentystycznej. Zasinienie martwego zęba, szczególnie w przypadku gdy jest widoczny podczas rozmowy bądź uśmiechu już nie musi spędzać snu z powiek. Ze względu na to, że zmiana zabarwienia nie następuje w obrębie zewnętrznej części szkliwa, ale wewnątrz zęba, by zniwelować ten „nieestetyczny” problem bezwzględnie potrzebna jest profesjonalna pomoc stomatologiczna.

Stomatolog rozpoczyna zabieg wybielania martwego zęba od otworzenia jego kanałów. Po dokładnym ich oczyszczeniu i wykonaniu zdjęcia RTG, które ocenia czy leczenie kanałowe przebiegło prawidłowo, wewnątrz korony zębowej umieszczony zostaje specjalny preparat do wybielania zębów martwych. W celu zabezpieczenia przed wypłukaniem się preparatu, koronę zęba zamyka się tymczasowym opatrunkiem, w terminologii dentystycznej nazywanym fleczerem. Zabieg polegający na wprowadzeniu środka pielęgnacyjnego należy wykonywać co kilka dni, aż do czasu uzyskania oczekiwanego efektu. Po zakończeniu zabiegu wybielania, stomatolog zamyka otworzoną komorę zęba klasycznym wypełnieniem kompozytowym.

Zabieg wybielania zęba martwego w większości przepadków odnosi dobre rezultaty w postaci znacznego ograniczenia zasinień. Jednak nie jest stu procentowy i trzeba mieć świadomość, że z czasem podobnie jak w przypadku konieczności regularnego wybielania zewnętrznego szkliwa zębowego, zabieg należy powtórzyć.

Żeby w pełni zniwelować zasinienie martwego zęba można zdecydować się na zabieg polegający na zastosowaniu wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Jego zaletą oprócz uzyskania idealnej barwy zęba jest wzmocnienie korzenia zęba, co w przypadku lecenia kanałowego jest coraz częściej zalecane przez stomatologów.

Artykuł przygotowany przez gabinet stomatologiczny Galeria Uśmiechu z Częstochowy.