Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 19 sierpień 2019 15:46

Okna do Twojego domu

Okna do domu Okna do domu

Dobranie odpowiednich okien do domu jest wbrew pozorom trudnym zadaniem. Liczy się tutaj nie tylko ich wygląd, ale także szereg parametrów, które będą wpływać na ich funkcjonalność.

Warto też pamiętać o tym, że okna dostępne są w wielu rozmiarach i mają różne sposoby otwierania się. Dlatego o tym, jakie okna chce się wykorzystać, warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku lub doboru projektu gotowego z możliwością wprowadzania modyfikacji w tym zakresie.

Sposób otwierania okien – jakie wybrać?

Wybierając okna do domu, jedną z rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób ich otwierania. Najpopularniejsze są cały czas klasyczne okna otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz domu składające się z jednego lub dwóch skrzydeł. Coraz częściej okna tego typu mają też możliwość uchylania. Co umożliwia otwarcie okna w celu delikatnego przewietrzenia wnętrz. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że taki sposób otwierania nie zawsze się sprawdzi. Dlatego np. przy balkonie czy tarasie warto zamontować okna przesuwne, a na poddaszu okna dachowe, które otwierają się w sposób obrotowy. Mogą to być np. okna marki Drutex dostępne na stronie www.e-lazur.pl.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając okna?

Szukając okien idealnych do domu, warto zwrócić uwagę na taki parametr jak współczynnik przenikania ciepła oznaczony literą U. Oznacza on ilość ciepła przenikającego w ciągu godziny przez 1m2 powierzchni okna przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz na poziomie 1 stopnia Celsjusza. Im mniejszy ten współczynnik, tym lepiej – przez okna będzie „uciekać” mniej ciepła.

Innym istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze okna, jest współczynnik G, czyli współczynnik przepuszczalności energii cieplnej. Chodzi tutaj o energię słoneczną, która przechodzi do wnętrza domu. Im wyższy, tym więcej energii przedostaje się do domu. Pod tym względem warto wybierać okna o parametrze G ze średnimi wartościami, gdyż wysoki współczynnik G może powodować, że latem pomieszczenia mogą zbytnio przegrzewać.