Wydrukuj tę stronę
czwartek, 02 sierpień 2018 09:17

Tabletki antykoncepcyjne, jako najczęściej wybierana metoda antykoncepcji

Jak wskazują badania, tabletki antykoncepcyjne stały się wśród Polków najczęściej wybieraną metodą antykoncepcji, gdyż zaraz po nich najczęściej wybieranym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży są prezerwatywy. Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwuskładnikowe i jednoskładnikowe.

Podczas stosowanie tabletek jednoskładnikowych kobiety mogą mieć styczność z występowaniem niewielkich miesiączek. Z kolei jeżeli chodzi o tabletki dwuskładnikowe, to jak sama nazwa wskazuje są one zbudowane z dwóch hormonów płciowych, a mianowicie: estrogenu i progestagenu. Tabletki, które mają w swoim składzie dwa składniki zażywa się przez okres dwudziestu jeden dni. A następnie następuje siedmio dniowa przerwa, która zaczyna się równolegle z zakończonym opakowniem. Tabletki antykoncepcyjne są wybierane przez kobiety z wielu względów, aczkolwiek do najbardziej szczególnych należą:

1)łatwość i szybkość przyswojenia antykoncepcji

2)brak stresu podczas wynikłych, intymnych zbliżeń

3)zadowolenie partnera 

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

                        Tabletki antykoncepcyjne mimo swojej wysokiej skuteczności niosą za sobą wiele skutków ubocznych. Skutki te oczywiście nie muszą dotykać każdej kobiety, która zamierza stosować ten rodzaj preparatu antykoncepcyjnego. Bowiem u jednych kobiet będą one wystąpować w stopniu nasilonym, a u drugich nie będą pojawiać się wcale. Wszystko zależy od organizmu danej kobiety i jego stosunku do przyjmowanych hormonów. Do najpopularniejszych skutków ubocznych podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, zalicza się:

1)bóle głowy

2)bóle podbrzusza

3)upławy przybierające różne barwy, najczęściej jednak koloru brązowego

4)senność

5)wzrost wagi

6)wzmorzony apetyt

7)drażliwość

8)występowanie zmian skórnych na twarzy

9)ryzyko zwiększenia rozwoju raka szyjki macicy

10)ryzyko zatoru płucnego

11)zmniejszona toleracja glukozy

                    Mając na uwadze powyższe kobiety, które decydują się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych powinny przed ich przyjmowaniem wykonać kilka istotnych badań. Otóż należy pamiętać, iż jest to kuracja hormonalna, a nie zwykle tabletki. Tak więc, aby w odpowiedni sposób dobrać kurację hormonalną powinno się najpierw wykonać:

1)badanie ginekologiczne

2)cytologię

3)badanie piersi

4)badanie czynności wątroby

5)badanie krzepliwość krwi

6)jak również pomiar ciśnienia tętnicznego

                   Otóż wiele kobiet sugieruje się co do tabletek antykoncepcyjnych, opiniami swoich koleżanek. Jest to błąd, gdyż każda kobiet ma inny organizm i inaczej będzie reagowała na przyjmowaną dawkę hormonów. Należy również pamiętać o tym, że  gdy lekarz ginekolog bez przeprowadzonych badań przepisze nam tabletki, których nigdy wcześniej nie stosowałyśmy, to powinna nam się zapalić czerwona lampka i powinnyśmy udać się natychmiast do innego specjalisty, który skrupulatnie podejdzie do naszej osoby i w odpowiedni sposób ukierunkuje nas, jakie tabletki antykoncepcyjne powinnyśmy zażywać. 

Działanie tabletek antykoncepcyjnych

                   Rolą tabletek antykoncepcyjnych jak powszechnie wiadomo jest zapobieganie niechcianej ciąży. Jak wskazują badania najcześciej są one stosowane przez nastolatki, jak również kobiety do dwudziestego piątego roku życia. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje przede wszystkim, iż zamienia się śluz w pochwie, a co za tym idzie - plemniki nie mają szansy na przedostanie się do jajowodów, więc w efekcie nie ma możliwości na zapłodnienie komórki jajowej. Kobieta decydująca się na przyjmowanie dousnych środków hormonalnych, jakimi są tabletki, musi przede wszystkim przestrzegać zalecanych dawek, gdyż należy pamiętać, że zastosowanie więcej niż jednejtabletki dziennie nie spowoduje, że nasza ochrona przed ciążą będzie bardziej wzmorzona, w taki sposób jedynie możemy zaszkodzić naszemu organizomowi. Drugą kwestią jest to, że nie należy zapominać o przyjęciu ani jednej tabletki w ciągu dnia, gdyż może to spowodować rozregulowanie gospodarki hormonalej, a w efekcie spowodować, że nasz organizm stanie się bardziej odporny na stosowanie antykoncepcji doustnej.