wtorek, 09 październik 2018 10:39

Wybieramy obciążenie na sztangę olimpijską

Dobór obciążenia na sztangę wcale nie musi spędzać snu z powiek. Tak właściwie do wyboru mamy dwie opcje - talerze stalowe oraz pokryte gumową powłoką. Rozłóżmy te drugie na czynniki pierwsze. Bumper to obciążeniowy "talerz" na sztangę w olimpijskim rozmiarze otulony grubą, gęstą gumą w celu zminimalizowania uderzenia podczas upuszczania ciężaru.

Dzięki temu swobodne rzucanie talerza na platformę (w przypadku sztangistów) oraz na podłogę siłowni gwarantuje jej nienaruszalność. Znajduje on również zastosowanie w CrossFitowych boxach.

BumperyBumpery dostępne są we wszystkich takich samych wariantach wagowych, co powszechne talerze stalowe. Większość podstawowych talerzy z ogumieniem oferowanych jest w kolorze czarnym, z uwagi na uniwersalność. Istnieją również wariacie kolorystyczne. Waga droższych, stosowanych na poważnych zawodach, krążków jest niemal zawsze określona odpowiednim kolorem, ale czarne talerze są także stosowane. 

Bumpery czy stalowe talerze? 

Wszystko zależy od wykorzystania obciążenia. Bumpery koniecznie stosowane są podczas olimpijskiego podnoszenia ciężarów, podczas którego sztanga bardzo często zrzucana jest na platformę z wysokości bioder, ramion i znad głowy. Zwykły trening na siłowni typu: przysiady, martwy ciąg, wyciskanie sztangi w poziomie; nie wymaga więc obecności obciążenia wzmocnionego gumą. Wielu ludzi preferuje jednak ten ciężar podczas ćwiczeń w martwym ciągu z uwagi na redukcję dźwięku i wibracji. 

Różnica w cenie 

Nawet jeśli preferujesz "gumową" odmianę obciążenia, wciąż musisz rozważyć kwestię ceny. Koszt bumpera to niemal dwukrotność stali. Jeszcze ciekawszą kwestią są krążki z drugiej ręki, bo stalowe oferowane są w dużej ilości przy bardzo niskiej cenie, a gumowanych można szukać "ze świeczką". Oczywiście nie zaszkodzi przeszukać pod tym kątem portali aukcyjnych, a w szczególności serwisów lokalnych. 

Koniec końców, celem podsumowania całego tekstu, do olimpijskiego podnoszenia ciężarów konieczny jest bumper. Do wszystkiego innego nada się stal, a wszystko zależy, tak na prawdę, od zasobności portfela potencjalnego kupca.

Twój lifestyle

Czym jest alba i komża?

Czym jest alba i komża?

W wielu parafiach obowiązkowym strojem dzieci przystępujących do I Komunii Świętej są alby lub komże. Na pewno jest to rozwiązanie czytaj dalej
Moda męska – czy noszenie spodni dresowych na co dzień to dobry pomysł?

Moda męska – czy noszenie spodni dresowych na co dzień to dobry pomysł?

Dresy męskie to wygodny element stroju, który coraz częściej możemy zauważyć w stylizacjach casualowych u mężczyzn. Faceci ubierają dresy nie czytaj dalej
Modne zegarki męskie i damskie

Modne zegarki męskie i damskie

Zegarki od zawsze były synonimem elegancji. Kiedyś, jako towar luksusowy, świadczyły o randze właściciela. O ile sposoby odmierzania czasu ludzie czytaj dalej
Z koncertów na wybieg - styl rockowy w modzie

Z koncertów na wybieg - styl rockowy w modzie

Wyjątkowa historia Charakterystyczny rockowy sposób ubioru wiąże się z bardzo bogatą historią. Wszystko zaczęło się od rewolucji społeczno-obyczajowej z lat czytaj dalej
  • 1