Wydrukuj tę stronę
środa, 13 styczeń 2021 17:00

Odzież izolacyjna na zimę - co warto kupić

odzież izolacyjna odzież izolacyjna

Inwestując w dobrej jakości odzież izolacyjną i rozpoczynając przygotowania od odzieży bazowej masz znacznie większe szanse na skuteczne odprowadzenie potu ze skóry, zabezpieczenie ciała przed wychłodzeniem i ochronę przed wiatrem, bez poczucia że zimowe ubrania muszą być obszerne i niewygodne.

 

Odzież izolacyjna i termoaktywna cieszy się zimą ogromną popularnością, nie tylko wśród amatorów zimowego szaleństwa na stokach, ale i zwykłych użytkowników ceniących komfort cieplny o każdej porze roku. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i membran oraz właściwym połączeniu kolejnych warstw ochronnych, odzież izolacyjna może ochronić ciało przed ujemnymi temperaturami, wiatrem i mrozem. W co warto zainwestować i na co zwrócić uwagę wybierając odzież termoaktywną?

Odzież izolacyjna, termiczna i termoaktywna

Z uwagi na podobne zadania realizowane przez materiały wykorzystywane w produkcji odzieży termicznej i termoaktywnej, obydwa pojęcia są często mylone. Po dołączeniu do nich kategorii odzieży izolacyjnej zrozumienie z jaką odzieżą mamy tak naprawdę do czynienia może okazać się jeszcze trudniejsze, szczególnie że nieścisłości w nazewnictwie stosowane są nawet przez producentów. Z założenia odzież termoaktywna to ta, której zadaniem jest ochrona przed chłodem poprzez skuteczne odprowadzanie wilgoci i potu z powierzchni skóry. Odzież termiczna to warstwa, która ma zabezpieczać wyłącznie przed chłodem, ale jej konstrukcja nie wpływa w żaden sposób na poprawę skuteczności odprowadzania wilgoci z powierzchni skóry.

Odzież izolacyjna może łączyć w sobie cechy obydwu, choć w głównej mierze skupia się na ochronie ciała przed chłodem i niskimi temperaturami. W kategorii tej znajdziemy zarówno koszulki treningowe i codzienne, jak i bluzy oraz kurtki polarowe i softshellowe zapewniające dodatkową warstwę izolacyjną. W zestawie z koszulką bazową i zewnętrzną, ciepłą kurtką, odzież izolacyjna będzie podstawą zimowego wyposażenia outdoorowców. Najciekawsze modele outdoorowych koszulek i bluz izolacyjnych znajdziesz w ofercie Addnature.pl.

odzież izolacyjna

odzież izolacyjna

Podstawowym zadaniem odzieży izolacyjnej będzie zabezpieczanie naturalnej ciepłoty ciała i ochrona organizmu przed nadmiernym wychłodzeniem w kontakcie ze znacznie niższą temperaturą otoczenia. Zimą, gdy wybieramy się na stok, spacer w górach czy nawet do miasta, oprócz ochrony przed chłodem chcemy zadbać o wysoki komfort noszenia oraz przewiewność odzieży – ogrzewanie się i ochrona przed chłodem nie mogą oznaczać przecież, że wewnątrz będziemy się wręcz gotować. Materiały stosowane przez producentów tworzących odzież izolacyjną na zimę są więc nie tylko ciepłe, ale i przepuszczalne – radzą sobie z ochroną właściwej temperatury ciała, ale nie dopuszczają do jego przegrzania.

Materiały wykorzystywane w odzieży izolacyjnej

Odzież termoaktywna to nie grube, ciężkie kurtki czy bluzy, które zapewnią ochronę przed chłodem nawet wtedy, gdy ubierzemy je bezpośrednio na ciało. Aby materiały wykorzystane do produkcji odzieży izolacyjnej mogły działać właściwie, konieczne jest zastosowanie zasady ubioru na cebulkę – warstwa bazowa będzie miała kontakt z ciałem, dlatego też musi spełniać rolę odprowadzania potu oraz zatrzymywania ciepła przy ciele. Najczęściej wykorzystywane tu materiały to włókna syntetyczne (np. polipropylenowe i poliestrowe), ale także naturalne, np. wełna merino. Włókna takie szybciej odprowadzają pot, nie zatrzymują wilgoci, ale zapewniają dobrą izolację termiczną nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz.

odzież izolacyjna

 

 

odzież izolacyjna

Im większej ochrony przed chłodem potrzebujesz, tym ważniejszy będzie skład materiałowy odzieży izolacyjnej znajdującej się przy ciele, ale i w kolejnych warstwach ubioru. Kurtki z wypełnieniem puchowym (będącej dobrym, naturalnym izolatorem) nie ubieramy bezpośrednio na t-shirt – znacznie lepszą decyzją będzie stworzenie warstwy pośredniej w postaci koszulki termoaktywnej z długim rękawem, bluzy polarowej lub swetra z wełny merino, a dopiero później kurtki. Ta ostatnia może być wykonana z cieńszych i lżejszych materiałów nie ograniczających swobody ruchów, ale chroniących przed wiatrem czy mrozem (np. softshell).

Zadbaj o komfort noszenia odzieży izolacyjnej

Wygoda, lekkość materiału oraz pełna swoboda ruchów to podstawowe cechy, na które należy zwrócić uwagę wybierając odzież izolacyjną na zimę. Nie możesz pozwolić sobie, by ubrana na stok czy spacer kurtka ograniczała możliwość poruszania się i kontroli nad ciałem. Nadmiar materiału wokół ciała wcale nie sprzyja ochronie przed chłodem, a często wręcz przeciwnie, stwarza pozory ciepła nie gwarantując odpowiedniego zabezpieczenia organizmu.

Inwestując w dobrej jakości odzież izolacyjną i rozpoczynając przygotowania od odzieży bazowej masz znacznie większe szanse na skuteczne odprowadzenie potu ze skóry, zabezpieczenie ciała przed wychłodzeniem i ochronę przed wiatrem, bez poczucia że zimowe ubrania muszą być obszerne i niewygodne.