Wydrukuj tę stronę
czwartek, 18 październik 2018 12:22

Akumulacyjne zduńskie paleniska

Zduńskie paleniska wykorzystywane są powszechnie w domach energooszczędnych oraz pasywnych ze względu na swoją wysoką wydajność. Te wysokotemperaturowe urządzenia, w sposób równomierny oraz długotrwały, emitują ciepło w ogrzewanym pomieszczeniu. Doskonale nadają się pod zabudowę w piecach oraz kominkach.

 

Akumulacyjne zduńskie paleniska 

Zduńskie paleniska to urządzenia wysokotemperaturowe, które w połączeniu z akumulacyjnym wymiennikiem ciepła, stanowią bardzo przyjemną oraz skuteczną formę ogrzewania pomieszczeń. Paleniska znakomicie sprawdzają się w budowie większych pieców akumulacyjnych. Ze względu na wysokie właściwości grzewcze, doskonale nadają się do ogrzewania dużych pomieszczeń, z wysokim zapotrzebowaniem na energię cieplną. Zduńskie paleniska przeznaczone są w głównej mierze do spalania drewna o wilgotności nieprzekraczającej 15%, jednak z powodzeniem, jako paliwo, można stosować węgiel oraz brykiet.

Materiał

Materiałem, z którego wykonuje się zduńskie paleniska jest wysokogatunkowa stal, charakteryzująca się dobrą plastycznością, co jest istotne w przypadku urządzeń wysokotemperaturowych. Zarówno wnętrze jak i powłoka zewnętrzna wykonane są z materiału o wysokiej pojemności cieplnej. Palenisko, skonstruowane z takich materiałów, pozwala na wysokotemperaturowe spalanie drewna, co bezpośrednio przekłada się na wysoką wydajność oraz sprawność. 

Czyszczenie paleniska

Chcąc zachować maksymalną sprawność oraz wydajność urządzenia, palenisko oraz przewody spalinowe należy systematycznie czyścić. Sadza, pokrywająca ścianki paleniska, izoluje ścianki kominka i zmniejsza przenikanie ciepła. Zaleca się, aby czyszczenie przewodów kominowych wykonywać dwa razy do roku specjalną szczotką kominiarską. Komora spalania powinna być oczyszczana przy pomocy miękkiej, drucianej szczotki. Zewnętrzną powłokę paleniska należy czyścić ogólnodostępnymi środkami odtłuszczającymi, które nie zawierają rozpuszczalników ani substancji ściernych. Należy zwrócić uwagę na czystość elementów ruchomych, gdyż popiół może powodować ich unieruchomienie.