Wydrukuj tę stronę
niedziela, 29 kwiecień 2018 21:49

Co to jest potencjał ORP wody?

Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęca się wolnym rodnikom i ich groźnemu wpływowi na zdrowie człowieka. Nadmierne namnażanie się wolnych rodników w organizmie skutkuje nie tylko przyspieszeniem procesów starzenia, ale co gorsza może powodować rozwój wielu chorób, w tym nowotworów. Jaki jest związek między problemem wolnych rodników a wodą, którą pijemy? Odpowiedź tkwi w potencjale ORP.

 

Skąd się biorą wolne rodniki?

– Powstawanie wolnych rodników w żywych organizmach jest nieuniknione, gdyż są one naturalnym efektem reakcji zachodzących w obecności tlenu – wyjaśnia nasz rozmówca z Global Water. – Jednak kluczową rolę w zachowaniu dobrej kondycji i samopoczucia gra utrzymanie odpowiedniej równowagi organizmu, a zatem nasza uwaga powinna skupić się na zapobieganiu nadmiernemu namnażaniu wolnych rodników.

Czynnikiem wpływającym bezpośrednio na to, jak mocno narażamy się na ich oddziaływanie, jest nasz sposób życia, a przede wszystkim dieta. To, czym odżywiamy nasze ciała, buduje je, dlatego warto zawsze dbać o jakość spożywanych pokarmów i napojów.

Niestety, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak niebezpieczne dla zdrowia są pozornie niewinne składniki żywienia. Okazuje się, że na poziom wolnych rodników w ludzkim ciele wpływa nawet jakość wody, którą pijemy przecież codziennie. Jak to możliwe?

Potencjał wody – neutralizacja wolnych rodników

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku procesów utleniania. Ilość reakcji utleniania w organizmie zależy od tego, jakie substancje tworzą gospodarkę biochemiczną ciała. Im mniejsze zdolności utleniania wykazuje środowisko, tym mniejsze zagrożenie ze strony wolnych rodników.

Ciało człowieka w około 70% składa się z wody. Każdego dnia tracimy ją z wydychanym powietrzem, potem i moczem, dlatego musimy uzupełniać jej zapas w postaci napojów. Ważne jest, aby woda, której dostarczamy ciału, miała możliwie najmniejsze zdolności utleniania. W jaki sposób określić ten parametr?

Zdolność utleniania wody wyraża właśnie potencjał ORP (Oxidation-Reduction Potential). W literaturze międzynarodowej wskaźnik ten określany jest także jako potencjał redox. Jednostką miary ORP są miliwolty, a szukając napojów i pokarmów o optymalnym dla zdrowia potencjale redox, należy wybierać te, które mają wskaźnik możliwie najniższy.

Spożywanie wody o niskim potencjale ORP nie tylko chroni organizm przed powstawaniem wolnych rodników, ale także neutralizuje efekty toczących się już procesów degeneracyjnych. Właśnie dlatego mówi się o leczniczych i regeneracyjnych właściwościach niektórych wód. Zawsze są to wody o możliwie niskim potencjale redox.

Gdzie szukać takiej wody? Na pewno nie w butelce. Najniższy potencjał redox ma woda tuż u ujścia źródła. Im dłużej znajduje się ona na powierzchni i im więcej procesów przechodzi, tym mocniej jest utleniona. Nie oznacza to jednak, że nie możesz cieszyć się tzw. żywą wodą we własnym domu.

Najprostszym sposobem na uzyskanie wody alkalicznej o niskim potencjale ORP jest stosowanie jonizatorów. Urządzenia te służą uzdatnianiu wody kranowej, którą możesz wykorzystać do przygotowania napojów, gotowania, a nawet do kąpieli.