Wydrukuj tę stronę
niedziela, 06 styczeń 2019 13:56

Na czym polega profesjonalna diagnostyka stomatologiczna?

Zęby to nasza wizytówka. Pragniemy, aby zawsze odznaczały się fantastyczną kondycją, dlatego też coraz częściej decydujemy się na profesjonalną opiekę stomatologiczną. Aktualnie nie tylko dokładny wywiad z pacjentem i miła atmosfera w gabinecie ma znaczenie, ale także odpowiednio przeprowadzona diagnostyka stomatologiczna. Na czym polega? Dlaczego jest tak istotna? Odpowiadamy!

 

Wizyta u stomatologa – od czego się zaczyna?

Pierwszy raz u stomatologa? Wizyta rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem. Następnie przeprowadzane jest profesjonalne badanie lekarskie tzw. wewnątrzustne. Jest ono wykonywane przy pomocy zgłębnika i lusterka, w celu oceny stanu dziąseł, zębów i jamy ustnej. Drugi etap to badanie radiologiczne i to właśnie na nim się dziś skupimy.

Na czym polega badanie radiologiczne?

Jak wiemy, ludzkie oko nawet największego profesjonalisty stomatologicznego nie jest niezawodne, dlatego też do diagnozowania potrzebuje odpowiedniego wsparcia! Badanie radiologiczne, inaczej określane diagnostyką obrazową polega na zobrazowaniu nie tylko pojedynczego zęba, ale także tkanek kostnych żuchwy i szczęki oraz kości twarzoczaszki. Dlaczego tak istotne jest przeprowadzanie tego typu badania? Dzięki tego typu diagnostyce można bardzo dokładnie przeanalizować układ zębów. Aspekt ten jest szczególnie istotny podczas leczenia ortodontycznego, implantologicznego czy protetycznego. Badanie to pozwala także wykryć zmiany patologiczne np. torbiele czy ziarniniaki. Co więcej, umożliwia zlokalizowanie próchnicy na tzw. powierzchniach stycznych zębów. Jak to możliwe? Otóż na wykonanym zdjęciu radiologicznym uwydatnia się przejaśnienie w okolicach tkanek twardych zęba – to właśnie próchnica.

Warto także wspomnieć, iż diagnostyka obrazowa dzieli się na dwa rodzaje – wewnątrzustne i zewnątrzustne. Zdjęcia radiologiczne wewnątrzustne obrazują niewielki obszar jamy ustnej zazwyczaj około 3-4 zębów. Co więcej, w diagnostyce obrazowej wewnątrzustnej możemy wyróżnić także zdjęcia zgryzowe. Wykonuje się je poprzez ułożenie kliszy na powierzchni zgryzowej zębów. W ten oto sposób stomatolog uzyskuje wiedzę dotyczącą np. wady zgryzu, zmian chorobotwórczych, niewidocznych zębów (słynnych ósemkach) czy też kamieni, które powstają w śliniankach. Natomiast w zdjęciach radiologicznych zewnątrzustnych można wyróżnić m.in. badanie 3D, tomografię komputerową CT czy zdjęcie panoramiczne.

Na zakończenie pragniemy dodać, iż tego typu diagnostyki stomatologicznej nie należy się bać. Poziom promieniowania wydzielany przez innowacyjny sprzęt jest bardzo niski. Samo badanie jest bezbolesne, a dzięki jego wykonaniu specjalista uzyskuje pełną i prawidłową diagnozę dotyczącą stanu zdrowia zębów i jamy ustnej.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wykonać diagnostykę obrazową, to polecamy zapoznać się z ofertą gabinetu stomatologicznego Fabdent – www.fabdent.pl.