Wydrukuj tę stronę
środa, 21 czerwiec 2017 08:32

Paletyzatory w praktyce

Paletyzatory to maszyny przeznaczone do formowania lub układania opakowań grupowych lub sztywnych pojemników w stosy (głównie na paletach). Depaletyzatory mają za zadanie zdejmowanie z palet puszek, słoików, butelek itd. Zarówno paletyzatory, jak i depaletyzatory są robotami przemysłowymi, a w praktyce stosuje się urządzenia mogące realizować zadania obu maszyn przemiennie.

Istnieje wiele rodzajów paletyztatorów:
- wysokopoziomowe (paletyzatory płytowe lub wyposażone w chwytak; płytowe grupują worki dzięki specjalnym bocznym płytom; paletyzatory z chwytakiem worki układane są za pomocą chwytaka)
- niskopoziomowe (wyposażone w paletę stacjonarną; paleta znajduje się stale w obszarze załadunku)
- jednostanowiskowe (zaprojektowane w taki sposób, że dopóki jedna jednostka paletowa nie zostanie uformowana, to nie można zacząć formowania kolejnej)
- wielostanowiskowe (analogicznie do jednostanowiskowych – są skonstruowane w taki sposób, że jednocześnie można formować wiele jednostek ładunkowych)
- kartezjańskie (maszyny z chwytakiem, sterowane w układzie kartezjańskim, układające worki bezpośrednio na palecie)
- i inne – rozmaitość typów jest ograniczona tylko wyobraźnią robotyków.

Roboty paletyzujące są bardzo elastycznymi maszynami, które można wykorzystywać do różnorodnych czynności. Mają wiele zalet; w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami paletyzującymi, paletyzatory zautomatyzowane zajmują znacznie mniej miejsca i umożliwiają łatwą i szybką zmianę asortymentu produkcji. Jeżeli jest taka potrzeba to mogą pracować nieprzerwanie, dzień i noc, 365 dni w roku. Nie czują zmęczenia fizycznego – w odróżnieniu od ludzi, których możliwości są ograniczone przez możliwości ich siły; paletyzator podniesie najcięższe ładunki na dowolną wysokość lub przeniesie je w wybrane miejsce. Robot może pracować w warunkach niesprzyjających dla człowieka, na przykład w ekstremalnie niskich temperaturach (w chłodniach). Dla przedsiębiorcy ważny będzie też fakt, że paletyzator co prawda kosztuje stosunkowo sporo pieniędzy, ale koszty te zwracają się błyskawicznie, jako, że dzięki maszynom wydajność produkcji zwiększa się, a przychody wzrastają. Jako jedyny minus można wyliczyć cięcie etatów, wzrost bezrobocia; jednak ten argument nie jest do końca trafny, jeżeli spojrzeć na problem z szerszej perspektywy; przecież paletyzatory wymagają osób, które będą je obsługiwały – nie wspominając już o robotykach i automatykach, którzy je tworzą, informatykach, którzy je programują itd.

Na rynku powstaje wiele firm specjalizujących się w konstruowaniu paletyzatorów i maszyn depaletyzujących. np. Alima – Pack ze Środy Wielkopolskiej. Alima – Pack zaprojektuje maszyny pakujące i paletyzatory, doradzi w kwestii dopasowania oferty do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorcy, ale również zapewni zaplecze serwisowe – okresowe przeglądy i ewentualne naprawy. Poza montażem linii ważąco – pakujących, w których się specjalizuje, Alima – Pack jest też producentem urządzeń peryferyjnych, również niezbędnych w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym (wagi, detektory metalu, drukarki, etykieciarki itd.).

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę ALIMA-PACK.