Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 24 październik 2016 12:50

Za duży biust - problem nie tylko estetyczny

Wydawać by się mogło, że problemy pań związane z biustem dotyczą tylko jego zbyt małego rozmiaru. Tymczasem w wielu przypadkach bywa odwrotnie – kobiety skarżą się również na bardzo obfite piersi. Często stają się one powodem kompleksów i problemów ze zdrowiem, gdyż ich ciężar powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa, a także utrudnia wykonywanie pewnych czynności. Wówczas rozważyć można opcję operacyjnego zmniejszenia piersi.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, od jakiego rozmiaru biust staje się zbyt duży. Z pewnością zależy to od indywidualnej budowy ciała kobiety oraz proporcji między wielkością piersi a resztą sylwetki. Bez wątpienia jednak bardzo obfite piersi to dla wielu pań znaczny problem estetyczny – czują się one ociężałe, mają problem z doborem odpowiedniej bielizny i odzieży, nie zakładają bluzek czy sukienek z większym dekoltem w obawie przed wulgarnym, ich zdaniem, wyglądem. Kwestie estetyczne to jedno. Kobiety z bardzo dużym biustem borykają się również z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Mammoplastyka – operacyjne zmniejszenie piersi ratunkiem dla kobiet ze zbyt dużym biustem

Duże piersi w pierwszej kolejności to nadmierne obciążenie dla kręgosłupa. – Z biegiem lat zbyt duże piersi mogą dolegliwie obciążać ramiona oraz plecy, powodując przewlekłe bóle, różnego rodzaju schorzenia, a także skrzywienia kręgosłupa – powiedziała portalowi mskip.pl dr Dorota Żukowska, specjalista chirurgii plastycznej z Humana Medica Omeda. Po drugie, obfity biust często powoduje rozmaite problemy ze skórą, najczęściej w postaci obtarć i odparzeń pomiędzy piersiami i pod nimi. Po trzecie, duże piersi niekiedy uniemożliwiają kobietom normalne wykonywanie pewnych czynności, np. schylanie się czy bieganie. Wszystko to sprawia, że wiele pań decyduje się na zabieg mammoplastyki, czyli zmniejszenia piersi.

Mammoplastyka jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Trwa z reguły około 2-3 godzin, a polega na usunięciu części gruczołu piersiowego oraz skóry. Cięcia są wykonywane wkoło otoczek brodawek oraz w dolnej części piersi. Przy okazji chirurg może też usunąć widoczną asymetrię piersi lub unieść je do góry, poprawiając ich jędrność. Po wycięciu gruczołu lekarz formuje na nowo kształt piersi oraz przemieszcza zarówno otoczkę, jak i same brodawki. Zobacz jak potem wygądają piersi - tutaj:https://www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/zmniejszenie-piersi/

W większości przypadków pacjentki już drugiego dnia po mammoplastyce mogą opuścić szpital. Operowane okolice są jednak przez kilka dni zaopatrzone w dreny oraz owinięte specjalnym elastycznym bandażem. Przez kilka dni wskazane jest przyjmowanie środków przeciwbólowych oraz antybiotyków. Należy również dużo odpoczywać i uważać, aby w jakikolwiek sposób nie podrażnić piersi.

Po usunięciu drenów i szwów zdejmuje się również opatrunek, który jest zastępowany specjalnym, chirurgicznym biustonoszem, chroniącym piersi przed urazami oraz pomagającym im uformować nowy rozmiar. Przez kilka-kilkanaście dni biust może być jednak obrzęknięty i opuchnięty. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjentki, pełny okres rekonwalescencji trwa od 4 do 6 tygodni. Po tym czasie jedynym wspomnieniem po zabiegu pozostają blizny, które jednak z biegiem czasu bledną. Proces ten można wspomagać poprzez stosowanie – po konsultacji z lekarzem – odpowiednich maści i kremów.

Operacyjne zmniejszenie piersi jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale tylko w przypadkach, gdy zbyt duży biust powoduje u pacjentki problemy zdrowotne w postaci przewlekłych bólów lub zwyrodnień kręgosłupa czy ramion. Lista placówek publicznych wykonujących tego typu zabiegi jest jednak niewielka. Paniom, dla których duży biust to kłopot wyłącznie natury estetycznej, pozostają operacje w klinikach prywatnych. Cena mammoplastyki oscyluje w granicach 7-16 tys. zł.