Wydrukuj tę stronę
środa, 24 kwiecień 2019 19:56

Zaburzenia odżywiania – kiedy występują?

Zaburzenia odżywiania to pojęcie bardzo szerokie. Warto wiedzieć, co dokładnie wchodzi w jego skład. Dobrze jest też znać przyczyny, które powodują powstawanie zaburzeń odżywiania. W naszym poniższym artykule wskażemy państwu najczęstsze przyczyny, które powodują powstawanie zaburzeń odżywiania. Scharakteryzujemy również poszczególne rodzaje zaburzeń odżywiania. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

Anoreksja – najpopularniejszy rodzaj zaburzenia odżywiania

Jednym z najpopularniejszych rodzajów zaburzeń odżywiania jest anoreksja. Z pewnością każdy choć raz spotkał się z tym pojęciem. Najprościej rzecz ujmując, anoreksja polega na skrajnym ograniczeniu jedzenia. Nie bez przyczyny nazywana jest ona „jadłowstrętem”. Osoby, które borykają się z anoreksją, są bardzo często wychudzone i wyniszczone. Nie oznacza to jednak, że utrata wagi to jedyny objaw anoreksji. Zdecydowanie jest to jednak objaw, który widać od razu. Drastyczny spadek wagi, wychudzenie ciała – to zdecydowanie objawy anoreksji. Oprócz tego, do objawów anoreksji należy zaliczyć różnego rodzaju zmiany neurologiczne, jak również zmiany hormonalne. Pamiętajmy, że skrajne głodzenie organizmu, powoduje też znaczne osłabienie ruchowe ciała.

Bulimia – odwrotność anoreksji?

Kolejnym rodzajem zaburzenia odżywiania jest bulimia. Bardzo często jest ona określana jako „odwrotność” anoreksji. Poniekąd jest to prawda. Bulimia, to zaburzenie, które polega na nadmiernym objadaniu się, a następnie – zwracaniu tego, co się zjadło. W efekcie, organizm nadal jest niedożywiony i wychudzony.

Przyczyny zaburzeń odżywiania

Najczęściej przyczynami zaburzeń odżywiania są problemy związane z psychiką. Niska samoocena to zdecydowanie najczęstszy problem. Szczególnie kobiety uważają, że „są za grube” i zaczynają się odchudzać. W praktyce, jeśli jest to robione nieumiejętnie, dochodzi do głodzenia organizmu i wyniszczenia go. Nierzadko też depresja czy stany lękowe, mogą powodować problemy z prawidłowym odżywianiem.