Wydrukuj tę stronę
czwartek, 19 wrzesień 2019 15:40

Jak walczyć z Atopowym Zapaleniem Skóry?

Dermedicus Warszawa Dermedicus Warszawa

Schorzenie określane atopowym zapaleniem skóry, egzemą, alergicznym zapaleniem skóry – czym właściwie jest, jak się objawia i w jaki sposób sobie z nim radzić?

 

AZS to uwarunkowane genetycznie schorzenie atopowe. Jest wynikiem reakcji autoimmunologicznych i dotyka prawie 20% populacji. Objawia się zazwyczaj zaczerwienieniem, swędzeniem, przesuszeniem i łuszczeniem. Bardzo często wiąże się z nawracającymi stanami zapalnymi oraz lichenizacją, czyli zgrubieniem skóry.

Najczęściej występuje w zgięciach łokci, kolan, na twarzy oraz szyi. Może też przyjąć zaostrzoną formę erytrodemii – zmiany pojawiają się na całym ciele.

Objawy mogą utrzymywać się przez całe życie, jednak choroba odznacza się okresowym przebiegiem. Naprzemiennie występowanie zmian się nasila i maleje.

W jaki sposób radzić sobie z egzemą? Ponieważ jednym z głównych czynników nasilających objawy jest alergia, warto wykonać testy i ograniczyć spożywanie produktów, mających zły wpływ na stan naszej cery.

Można też wspomagać się terapią farmakologiczną. Ma ona na celu opóźnienie remisji i poprawienie komfortu życia chorującego. Dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z kosmetyków hipoalergicznych, które nie obciążają skóry.

Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą nieuleczalną, jednak można niwelować jej skutki i zapobiegać nasilaniu się objawów. W tym celu należy rozpocząć specjalistyczne leczenie pod okiem doświadczonego dermatologa i alergologa. Trafna diagnoza podłoża schorzenia, jest początkiem drogi do polepszenia stanu skóry. Lekarz może dobrać odpowiednie leki antyalergiczne oraz zalecić odpowiednio dobraną pielęgnację nawilżającą.

Nie warto ryzykować swojego zdrowia i próbować leczyć się na własną rękę. Internet pełen jest informacji, opinii i propozycji postępowania przy AZS. Trzeba jednak pamiętać,że każdy z nas jest inny i może w odmienny sposób zareagować na daną terapię.

DERMedicus to warszawska klinika dermatologiczna. Pracują w niej eksperci, posiadający tytuły doktorskie oraz profesorskie, absolwenci najlepszych Uniwersytetów Medycznych w naszym kraju. Więcej informacji na temat ich doświadczenia oraz metod leczenia znajdziesz na stronie internetowej  .