Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 sierpień 2018 10:08

Kiedy jest najlepszy moment na leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć właściwie w każdym wieku. Jedyna różnica polega w zastosowanych metodach leczenia, które wyglądają inaczej u dzieci, nastolatków, dorosłych oraz ludzi starszych. Wiele osób w dzieciństwie zaniedbało konieczność noszenia aparatu ortodontycznego ze względu na wstyd przed rówieśnikami lub po prostu strach.

Współczesne metody leczenia oraz większa świadomość społeczna pozwalają na uniknięcie tego problemu.

Najlepszym wiekiem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest wiek około 7 lat. Jest to odgórnie przyjęta granica, jednak istnieją przypadki gdzie stomatolog lub pediatra zaleca wcześniejsze konsultacje. W takich przypadkach gabinet ortodontyczny przyjmuje dzieci nawet w wieku 5 lat. Symptomami, które powinny skłonić rodziców do konsultacji jest na przykład zgrzytanie zębami, stałe oddychanie przez usta, nadmiernie wycofana lub wysunięta broda, wada wymowy czy szkodliwe nawyki, tj. ssanie kciuka, gryzienie ołówków i długopisów, obgryzanie paznokci.

Wczesna profilaktyka wad zgryzu może w przyszłości uchronić dziecko przed długotrwałym i kosztownym leczeniem i noszeniem stałego aparatu. Takie leczenie we wczesnych latach życia opiera się na niedopuszczeniu do pogłębiania wad zgryzu. Pełne leczenie można wprowadzić trochę później – po wymianie zębów mlecznych na stałe, czyli około 11-12 roku życia. Warto wspomnieć, że i tutaj czas działa na korzyść małego pacjenta. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wystąpi konieczność usuwania niektórych zębów, a efekty leczenia będą łatwiejsze do osiągnięcia i bardziej trwałe. Na konieczność rozpoczęcia leczenia ortodontycznego wskazują takie objawy jak: nadmiernie cofnięte lub wychylone zęby przednie, nadmierne stłoczenie lub zbyt duże szpary między zębami, brak miejsca na niewyrośnięte jeszcze zęby stałe, cofnięty lub wysunięty podbródek.

Aby ostatecznie podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego najlepiej skontaktować się z odpowiednią kliniką. Jedną z tych bardziej przystępnych dzieciom jest Rock Your Smile www.centrum-ortodontyczne.pl, gdzie można uzyskać porady oraz pełne wsparcie stomatologów i ortodontów.

Czytany 531 razy