Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 10 luty 2020 13:49

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Protetyka cyfrowa Protetyka cyfrowa

Mikroskop kojarzy się raczej z pracą naukowca, nie zaś stomatologa. Tymczasem coraz częściej w pracy dentysty wykorzystywany jest mikroskop operacyjny. W jakich sytuacjach ma on zastosowanie?

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne to zabieg pozwalający na uratowanie naturalnych zębów w momencie wystąpienia martwicy miazgi zęba. Jeżeli nagle pojawia się ból zęba i opuchlizna dziąsła, wówczas możemy podejrzewać, że w zębie doszło do zapalenia miazgi. Jedynym sposobem na uratowanie takiego zęba jest leczenie kanałowe. Polega ono na oczyszczeniu zęba z martwej miazgi, zdezynfekowaniu i wypełnieniu kanału gutaperką. Następnie na ząb zakłada się wypełnienie.

W czym może pomóc mikroskop w leczeniu endodontycznym?

Jama ustna jest niewielka, więc dentysta przeprowadzający zabieg ma ograniczone pole manewru i zmniejszoną widoczność. Zastosowanie mikroskopu operacyjnego w pracy dentysty umożliwia lekarzowi na lepszą obserwację pola operacyjnego. Wielokrotne powiększenie ułatwia dentyście dokładne oczyszczenie, a następnie wypełnienie kanałów zęba. Dużym atutem wykorzystania mikroskopu w pracy stomatologa jest to, że przy jego użyciu można oczyszczać kanały zębów wielokanałowych.

Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem nie różni się zbyt wiele od tradycyjnego leczenia kanałowego. Mikroskop umieszczony jest nad głową pacjenta, samo jednak leczenie przebiega podobnie. Najpierw stomatolog otwiera zainfekowany ząb, następnie zaś usuwa zmienioną chorobowo miazgę we wszystkich kanałów. Kolejnym etapem jest zdezynfekowanie kanałów i wypełnienie ich gutaperką. Ostatnim etapem jest założenie wypełnienia w zębie. W niektórych wypadkach leczenie kanałowe może być połączone także z pracami protetycznymi, zwłaszcza jeżeli korona zęba jest uszkodzona.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest nowoczesną metodą leczenia zębów, która pozwala na uratowanie zębów, które w innym wypadku byłyby skazane na usunięcie.