Wydrukuj tę stronę
czwartek, 05 wrzesień 2019 11:20

Murale 3d - nowy wymiar street artu

Murale 3d Murale 3d

Graffiti 3D urozmaicają obraz polskich miast i pojawiają się w coraz to nowych miejscach.

Artyści znający się na specjalnej technice malowania ścian 3D, angażują się w projekty artystyczne, społeczne i komercyjne - ku uciesze mieszkańców i turystów, podziwiających nowe dzieła.

Technika, wiedza i kreatywność - malowanie graffiti 3D

Graffiti 3D pojawia się coraz częściej w przestrzeni miejskiej. Murale 3d znaleźć możemy na ścianach budynków, bramach, a nawet chodnikach. Trójwymiarowe malowidła wykorzystują odpowiednie techniki malarskie, zasady perspektywy, odpowiednie użycie barw i technikę anamorfozy, czyli deformacji, dzięki czemu “oszukują” wzrok odbiorcy, który w dwuwymiarowym malowidle dostrzega głębię 3D.

Technika tworzenia murali 3D wymaga jednak porządnego zaplecza malarskiego. Nie wystarczy jedynie dobra wyobraźnia i kreatywność. Artyści muszą uwzględnić kąt padania światła oraz to, z jakiej strony widz będzie oglądał dzieło. W procesie tworzenia graffiti 3D wykorzystać należy zatem wiedzę ze studiów artystycznych, ale też matematyczne obliczenia. Wszystko to po to, by przekazać swoją artystyczną wizję i zadziwić odbiorcę.

 Zastosowanie graffiti 3D

Trójwymiarowe malarstwo znajduje obecnie wiele zastosowań. Murale 3D, jako artystyczne projekty, kształtują obraz przestrzeni miejskiej. Ulice wypełnione dziełami artystów ożywa i nabiera wyrazu. Rzesze turystów decyduje się na poznawanie miasta szlakiem murali sławnych artystów. Graffiti 3D z pewnością przyciąga wzrok i ciekawi, nic dziwnego, że dzieła stają się obiektem wielu pamiątkowych fotografii.

Malowanie ścian 3D ma jednak jeszcze inne, bardziej praktyczne, można powiedzieć, zastosowania. Jednym z nich jest komercyjne malowanie graffiti 3D wykorzystywane w marketingu. Na ścianach budynków pojawiają się coraz to kolejne ciekawe i estetyczne reklamy firm, które decydują się zainwestować w nietuzinkową formę promocji. Jest to zresztą posunięcie niebywale opłacalne. Murale 3D przyciągają wzrok przechodniów, gwarantując marce szybką rozpoznawalność. Malowanie ścian wykorzystywane jest również w projektach fundacji i działaniach zaangażowanych społecznie.