wtorek, 09 marzec 2021 19:27

Laserowe leczenie trądziku różowatego – czy jest skuteczne?

laser na trądzik różowaty laser na trądzik różowaty

Laseroterapia to metoda leczenia wielu różnych schorzeń dermatologicznych. Znalazła również zastosowanie w walce z trądzikiem różowatym. W jaki sposób światło lasera oddziałuje na skórę? Czy laserowe leczenie trądziku różowatego jest naprawdę skuteczne?

 

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która objawia się silnym zaczerwienieniem twarzy (rumień), licznymi teleangiektazjami (tzw. pajączki) oraz grudkowymi zmianami (w zaawansowanym stadium choroby). Trzykrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Trądzik różowaty najczęściej daje o sobie znać w wieku dojrzałym (po 35. roku życia). Objawy zwiastujące tę przypadłość można jednak zauważyć dużo wcześniej – to skłonność to intensywnego czerwienienia się pod wpływem emocji, która pojawia się mniej więcej w okresie dojrzewania. Rumień początkowo szybko ustępuje, z czasem może zamienić się w przewlekłe zaczerwienienie obejmujące policzki, nos i brodę. Największe predyspozycje do trądziku różowatego mają osoby o jasnej karnacji.

Kiedy wskazane jest laserowe leczenie trądziku różowatego?

Leczenie trądziku różowatego wymaga wielokierunkowego działania, dlatego jeśli zauważymy u siebie permanentny rumień na twarzy, któremu towarzyszą pękające naczynka, powinniśmy zwrócić się do dermatologa, w celu ustalenia planu leczenia. Zaleci on odpowiednią pielęgnację i ochronę skóry, preparaty do stosowania miejscowego, a w przypadkach tego wymagających – odpowiednią farmakoterapię. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, dermatolog może również zalecić laserowe leczenie trądziku różowatego, które w ostatnich latach zyskało miano jednej z najskuteczniejszych metod walki z tą dolegliwością skórną.

Na czym polega leczenie trądziku różowatego laserem?

Laserowe usuwanie trądziku różowatego opiera się na pochłanianiu światła lasera przez hemoglobinę znajdującą się w powierzchniowych zmianach naczyniowych, takich jak rumień czy „pajączki”. Pod wpływem lasera naczynka wytwarzają ciepło, które powoduje fotokoagulację hemoglobiny. W efekcie naczynka krwionośne zamykają się trwale.

Przykłady laserów na trądzik różowaty

Gabinety medycyny estetycznej stosują kilka różnych laserów na trądzik różowaty. Eksperci z warszawskiej Kliniki Miracki polecają następujące zabiegi:

  • Laser Cutera Excel V+

Cutera Excel V+ to zdecydowanie najpopularniejszy laser na trądzik różowaty. Skutecznie i bezpiecznie zamyka popękane naczynka i redukuje rumień. Urządzenie to wytwarza fale o dwóch długościach (532 i 1064nm), co pozwala na indywidualne dopasowanie terapii. Dzięki dużej plamce zabiegowej i wysokiej mocy laserowe leczenie trądziku różowatego tą metodą jest szybkie i efektywne.

  • Alma Harmony XL PRO Special Edition DYE-VL PRO

Zaletą tego lasera jest z kolei mała plamka zabiegowa, która umożliwia dotarcie do problemu nawet w najbardziej trudno dostępnych miejscach, takich jak skrzydełka nosa. Oprócz likwidacji objawów trądziku różowatego laser ten umożliwia również redukcję przebarwień, wyrównanie kolorytu oraz spłycenie zmarszczek.

  • Icon Palomar MaxG™

Głównym zadaniem urządzenia jest fotoodmładzanie twarzy, ale jak wskazują praktycy, przynosi również znakomite rezultaty w profilaktyce i leczeniu trądziku różowatego. Laser skutecznie zamyka naczynka, likwiduje rumień i rozjaśnia cerę. Efektem jest gładka, ujędrniona skóra o równomiernym kolorycie.

Skuteczność laseroterapii

Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów leczenia trądziku różowatego zaleca się wykonanie serii zabiegów laserowych – o ich liczbie i częstotliwości powinien zdecydować lekarz na podstawie badania skóry i wywiadu z pacjentem. Pierwsze efekty zazwyczaj widoczne są już po jednej sesji.

Przy odpowiedniej częstotliwości i wykonaniu pełnego cyklu laserowego leczenia trądziku różowatego można na długie miesiące pozbyć się objawów choroby i cieszyć jasną, gładką i zdrową skórą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pewnym czasie rumień i teleangiektazje najprawdopodobniej powrócą i będzie konieczne powtórzenie zabiegu.

Zmagasz się z trądzikiem różowatym i zastanawiasz się, czy laseroterapia jest w stanie Ci pomóc? Zachęcamy do konsultacji z ekspertami z Kliniki Miracki w Warszawie.