środa, 12 sierpień 2020 17:41

Altana ogrodowa – jak zrobić z niej komfortowy kącik?

Producenci altan ogrodowych w swojej ofercie mają zwykle drewniane zestawy do samodzielnego montażu. Trzeba przyznać, że to opcja niedroga i wygodna, ale mająca też swoje wady.

Jedną z nich jest to, że część altanek drewnianych pozbawiona jest podstawowego wyposażenia, a to przecież ono decyduje o tym, czy altana ogrodowa będzie wyłącznie wiatą dającą cień, czy wielofunkcyjnym, komfortowym kącikiem dla każdego domownika.

Altany ogrodowe ze ściankami ażurowymi

Jeśli decydujecie się na altanki z drewna, polecamy wam skupić swoją uwagę na tych produktach, które mają w zestawie ażurowe ścianki. To dość prosty element konstrukcyjny, który jednak znacznie poprawia funkcjonalność. Ażurowa ścianka sprawia, że altanki ogrodowe są bardziej zamknięte, a przez to bardziej intymne i dają więcej cienia. Kratownica sama w sobie jest doskonałym miejscem do zaaranżowania przestrzeni. Przykładem jest powieszenie oświetlenia, donicy czy wykorzystanie ścianki ażurowej jako podpory pod rośliny pnące, np. bluszcz. Altany ogrodowe ze ściankami ażurowymi są także zdecydowanie bardziej estetyczne. Jeśli posiadacie już prostą w konstrukcji altanę drewnianą, a chcielibyście dodać do niej taki element, skorzystajcie z płotów osłonowych lub płotów kratek, które ma w ofercie praktycznie każdy producent altan ogrodowych na rynku (patrz na  altany ogrodowe od www.ProduktyOgrodowe.pl).

Altana na działkę

Altana na działkę 

Altany ogrodowe z podestem i barierkami

Dodatkowy element, który naszym zdaniem jest ukłonem w kierunku osób starszych i niepełnosprawnych, jest wyposażenie altany ogrodowej w schodek (lub rampę, jeśli któryś z domowników porusza się na wózku inwalidzkim), a także podest z desek drewnianych i barierki (względnie same balustrady). Tak skompletowana altanka drewniana jest miejscem przyjaznym dla osób ograniczonych ruchowo i znacznie poprawia komfort. Wykonanie tych elementów na własną rękę może być kosztowne i czasochłonne, dlatego szukając altany ogrodowej zwróćcie uwagę, czy zestaw posiada wyżej wymienione składowe. Nie wahajcie się skontaktować z producentem altan ogrodowych, bo większość z nich wyprodukuje dla was wybrany wariant doposażony właśnie w te elementy.

Altany ogrodowe z meblami i ławkami

Czy polecamy altanki drewniane z meblami w zestawie? Kwestia jest dość mocno dyskusyjna. Z jednej strony pełne wyposażenie altany ogrodowej w ławy, stoły czy krzesła daje nam pewność, że jest to jednolita kompozycja – ten sam design, ten sam gatunek drewna, odpowiednie rozmiary itd. Jednak jest to jednocześnie trochę ograniczające – zwłaszcza jeśli mamy w głowie swój własny projekt altany ogrodowej i nie chcemy iść na kompozycyjne kompromisy.

Praktycznie każdy producent altan ogrodowych ma swojej ofercie osobne zestawy mebli drewnianych. Nie trzeba zatem daleko szukać, by dobrać coś, co będzie spełniało nasze oczekiwania. Ale każdy kij ma dwa końce… decydując się na osobny zestaw mebli ogrodowych drewnianych prawdopodobnie zapłacimy w połączeniu z altanką więcej, niż gdybyśmy kupili gotowy komplet. Jest to jednak zakup obowiązkowy, by cieszyć się latem pełnią możliwości, jakie oferuje altana ogrodowa.