wtorek, 11 sierpień 2020 20:02

Stomatologia zachowawcza - na czym polega?

Stomatologia zachowawcza Stomatologia zachowawcza

Aby uniknąć problemów z zębami i konieczności uczestnictwa w bolesnych zabiegach dentystycznych wystarczy odpowiednio zadbać o swoje uzębienie.

Codzienna higiena jamy ustnej częściowo pozwoli pozbyć się problemów ze szkliwem, aby jeszcze bardziej efektywnie zadbać o zęby potrzebna jest stomatologia zachowawcza. Dentyści pod jedynką posiadają różnorodne metody mające na celu zapobieganie rozwojowi defektów próchniczych w obrębie szkliwa.

Inwazyjne zabiegi polegające na usunięciu ubytku próchniczego i zastąpienie go kompozytem, czy wyrwanie zęba zawsze powinny być stosowane w ostateczności. Są one oczywiście w pełni bezpieczne dla organizmu człowieka, jednak wcześniej można wykorzystać metody, które w bardzo małym stopniu ingerują w strukturę szkodliwa. Do tego specjaliści wykorzystują zróżnicowane metody.
Przy usuwaniu ubytków stosowane jest często w ramach technik stomatologii zachowawczej użycie abrazji powietrznej do wypełniania defektów. Urządzenie wyglądem przypominać może piaskarkę, wykorzystanie abrazji powietrznej skutecznie jednak niweluje mniejsze i większe ubytki próchnicze. Przy stosowaniu tej metody niepotrzebne staje się użycie znieczulenia, pacjenci, ze względu na bardzo cichą pracę sprzętu mogą również poczuć się komfortowo w klinice stomatologicznej.

W ramach stomatologii zachowawczej są również stosowane specjalne wkłady koronowe będące dobrym zamiennikiem standardowych kompozytów. Ich użycie wpływa na odtworzenie naturalnych tkanek zębowych w szczególności w miejscach styku wkładów oraz szkliwa pacjenta. Wykorzystywane są głównie przy ubytkach widocznych, zapewniają bowiem znaczne lepsze poprawienie estetyki wyglądu dziąseł niż kompozyty. Wkłady ułatwiają wypełnienie ubytków nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach, ponadto znacznie lepiej dopasowują się kolorystycznie do barwy szkliwa.

Stomatologia zachowawcza z pewnością ułatwi kontrolę nad zębami i zapobiegnie stosowania bardziej ingerencyjnych w strukturę szkliwa metod.  Warto jednak pamiętać o codziennej domowej profilaktyce, która jest podstawowym elementem zdrowego uśmiechu i pięknego wyglądu szkliwa. Więcej informacji można uzyskać pod linkiem: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/stomatologia-zachowawcza/