piątek, 19 luty 2021 16:48

Drewniany dom bardziej przyjazny środowisku. Co musisz wiedzieć?

Dom drewniany całoroczny Dom drewniany całoroczny

Drewniane domy same w sobie są bardzo ekologicznym sposobem na życie. Jednak prawdą jest, że w takim budynku można żyć w sposób jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska. Jak to zrobić?

 

Dom przyjazny środowisku: ważne?

W czasach, w których efekt cieplarniany i globalne ocieplenie stały się na tyle powszechne, że są widoczne na każdym kroku, nadszedł czas, żebyśmy byli bardziej ekologiczny ̶ zwłaszcza w świecie budownictwa. Pierwszym krokiem może być wybranie domu z bardziej naturalnego materiału takiego jak drewno, a nie cegła czy beton. Jakie mogą być następne kroki? Oto 4 sposoby na uczynienie drewnianego domu tak przyjaznym dla środowiska, jak to tylko możliwe.

  1. Używaj materiału pozyskiwanego w zrównoważony sposób

Materiały budowlane są priorytetem w budowaniu domu przyjaznego dla środowiska i nie ma nic lepszego niż drewno pozyskiwane w sposób nienaruszający równowagi ekologicznej. Drewno jest surowcem konstrukcyjnym, który jest odnawialny oraz, który nie emituję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, drewno świetnie nadaje się do recyklingu, czy biodegradacji. Co do innych materiałów, takich jak cegła, czy beton, to są one produkowane masowo, a ich produkcja wiąże się z wysokim śladem węglowym.

  1. Korzystaj z odnawialnego źródła energii

Znalezienie inteligentnych sposobów zasilania naszych drewnianych domów jest istotną częścią dbania o środowisko. Zamiast decydować się na masową produkcję energii elektrycznej, możesz sprawić, że Twój dom będzie energooszczędny, wybierając odnawialne źródła energii. Istnieją 4 głównie sposobów na ulepszenie drewnianego domu bardziej alternatywnym źródłem energii. Efektywność energetyczną takiej konstrukcji można zwiększyć poprzez: instalowanie fotowoltaicznych paneli słonecznych; używanie pieca na biopaliwie; nabycie zasłon, czy też rolet energooszczędnych; czy wykorzystanie rzeki do energii wodnej.

  1. Zbieraj i przetwarzaj wodę deszczową

Niedobór wody to zdecydowanie duży problem, który niestety często jest pomijany, a stanowi zagrożenie. Niedobór wody to poważna sprawa, ale można zrobić więcej wprowadzając systemy oszczędzania wody w swoich drewnianych domach. Jeśli obawiasz się o marnowanie dużej ilości wody na zmywanie, czy pranie to możesz uczynić Twój domy bardziej ekologicznym, instalując systemy zbierania deszczu. W ten sposób można nie tylko zebrać ogromną ilość wody (która w przeciwnym razie zmarnowałaby się), ale również ponownie ją wykorzystywać ̶ to w znacznym stopniu zmniejszy zużycie wody.

  1. Używaj środków bez chemikaliów

Konserwacja drewnianego domu to podstawa, jeśli chcesz, żeby był utrzymany w jak najlepszym stanie i mógł cieszyć się długowiecznością. Najważniejszą rzeczą, nad którą należy się zastanowić dbając o drewno jest pozyskiwanie wysokiej jakości, nieszkodliwych środków chemicznych. Impregnaty, farby, oleje to wszystko co mogłoby się wydawać pomaga utrzymać nasz dom z drewna w dobrej kondycji, ma niekorzystny wpływ na środowisko. Dlaczego? Te środki składają się z dużej ilości substancji chemicznych, które migrują w glebie, zanieczyszczają źródło wody pitnej i szkodzą naszemu zdrowiu. Warto, zatem rozważyć bardziej naturalne środki do ochrony drewnianej konstrukcji, na przykład, impregnaty na bazie naturalnych składników jak woda czy glina.

Korzystanie z drewna w budownictwie ma o wiele niezwykłych zalet. Ten materiał jest wszechstronny, zapewnia doskonałą izolację przed wilgocią, a nawet ma niesamowite właściwości akustyczne. Dom drewniany całoroczny z pewnością jest najlepszym krokiem do wejścia na rynek budowlany przyjazny dla środowiska.