wtorek, 02 czerwiec 2020 18:09

Izotoniki – czy to napoje tylko dla sportowców?

Izotoniki Izotoniki

Zanim odpowiemy na pytanie, czy izotoniki są tylko dla sportowców, trzeba zastanowić się nad tym, czym właściwie są i jakie jest ich działanie.

 

Zdarza się, że do tej samej grupy produktów włącza się napoje izotoniczne i energetyczne, ale są czymś zupełnie innym. Głównym zadaniem napojów izotonicznych jest to, by uzupełniały elektrolity i minerały, które traci organizm. Z kolei napoje energetyczne, jak sama nazwa wskazuje, mają pobudzać i dodawać energii.

Izotonik – co to takiego?

Głównym składnikiem izotoników jest woda, do której dodawane są składniki mineralne jak magnez, sód, czy potas, witaminy i węglowodany. W części znajdziemy również aminokwasy. Zatem jest wszystko to, czego potrzebuje każdy organizm.

Ponieważ popularność napojów izotonicznych rośnie, producenci przygotowują coraz to nowe produkty, które pod względem jakości znacznie się różnią. Decydując się na izotonik, zwróćmy uwagę na skład, aby nie zawierał niebezpiecznych składników. Warunek ten spełniają na przykład napoje izotoniczne OSHEE.

Czy po napoje izotoniczne może sięgać każdy?

Skoro w izotonikach jest tylko to, czego potrzebujemy w dobrze zbilansowanej diecie, rodzi się pytanie, czy może po nie sięgać każdy i w jakich okolicznościach sprawdzą się najlepiej?

Przede wszystkim takie napoje jak np. OSHEE Isotonic zawierają minerały, które wraz z potem wydalamy w trakcie wysiłku. Są w nich takie witaminy, dzięki którym trening jest efektywniejszy. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia albo nasza aktywność fizyczna nie jest zbyt intensywna, to wystarczająca jest zwykła woda. Nie możemy zapominać o tym, że nadmiar minerałów w organizmie może być szkodliwy dla zdrowia, więc nie należy przesadzać.

Jednak przy długotrwałych treningach, intensywnych lub trwających co najmniej 120 minut, napój izotoniczny jest wręcz obowiązkowy! Podczas wysiłku potrzebujemy zwiększonej dawki cukru, a tych w izotonikach najczęściej nie brakuje. W trakcie intensywnego treningu do optymalnego nawodnienia potrzeba czegoś więcej aniżeli wody. Producenci napojów izotonicznych tak opracowują ich składy, by w pełni zapewniały równowagę wodno-elektrolitową przy dłuższych sesjach wysiłkowych.

Ilość izotonika dopasuj do wysiłku i warunków

Ponieważ napoje izotoniczne mają uzupełniać niedobory, musimy je pić w taki sposób, by nawadnianie organizmu było wystarczające i efektywne. Przykładowo znacznie więcej płynów tracimy podczas upałów, niż np. jesienią uprawiając ten sam sport na świeżym powietrzu. Kiedy na dworze są bardzo wysokie temperatury, możemy w godzinę stracić nawet 1l potu, a przy jednoczesnej aktywności fizycznej nawet 2-3l.

Izotoniki pije się małymi łykami, wtedy ich działanie jest skuteczniejsze, a organizm lepiej je wchłania. Nie mogą przy tym być zbyt zimne. Średnio co 20-30 minut podczas wysiłku należy wypić 200-250 ml izotonika. Już po wysiłku co 30 minut pijemy następne 500 ml.

Izotoniki nie tylko dla sportowców

Ze względu na swoje funkcje, izotoniki mogą być również stosowane przez osoby, które niekoniecznie prowadzą aktywny tryb życie, jednak ich ciało uległo nagłemu odwodnieniu. Mowa tutaj np. o sytuacjach, w których doprowadzamy do dużej potliwości np. pracując w upałach. Co ciekawe, izotoniki sprawdzą się również w przypadku odwodnienia spowodowanego chorobą żołądka. Wchłaniają się szybciej niż woda, dzięki czemu bardzo szybko uzupełniają utracone podczas dolegliwości mikroelementy, sprzyjające regeneracji. Warto zaznaczyć, że izotoniki są niekiedy polecane przez lekarzy, właśnie ze względu na funkcje nawadniające i sporą zawartość cukrów, które dostarczają chorym kalorii niezbędnych do odzyskania sił.