piątek, 06 listopad 2020 19:33

Jak rozpoznać onycholizę?

podolog Warszawa podolog Warszawa

Właściwe zdiagnozowanie choroby w większości przypadków ułatwia jej leczenie. Nie inaczej jest w przypadku onycholizy. Chociaż objawy schorzenia są dość typowe, jak najbardziej może dojść do pomylenia jej np. z grzybicą lub efektami urazu paznokci. Paznokcie osoby chorej wyglądają niezdrowo, mają odkształconą płytkę o zmienionej barwie.

W razie trudności z samodzielną diagnozą należy odpowiednio wcześnie skorzystać z pomocy lekarskiej.

Właściwe rozpoznanie onycholizy

Rozpoznanie tej choroby pozwala na w miarę szybkie podjęcie leczenia. Typowym symptomem jest pojawiająca się nagle zmiana wyglądu płytek, objawy bólowe nie występują wcale bądź dużo później. Płytki paznokci mogą wydawać się o https://podolog-warszawa.pro/onycholiza-objawy-przyczyny-leczenie/ odsunięte od jednej z bocznych stron lub od części górnej tak, że pod spodem tworzy się wolna przestrzeń. Samo w sobie nie jest to problematyczne, ale w miejscu pod paznokciem mogą się dużo łatwiej gromadzić różnego rodzaju zanieczyszczenia. Od tego krok do rozwinięcia się zakażenia, do tego wizualnie efekty choroby nie są zbyt ładne. Paznokcie zaczynają szpecić dłonie i nie można nawet przykryć ich odpowiednim lakierem, bo nierówności oraz niewłaściwy kształt płytek przebijają spod warstwy kosmetyku. Do tego https://formthotics.waw.pl/zespol-wrazliwej-stopy/ wszelkie działania tego typu mogą pogorszyć stan osoby chorej i doprowadzić do większego uszkodzenia paznokci, jak również do rozwinięcia się infekcji bakteryjnej.

Powody rozwijania się onycholizy

Jest wiele przyczyn tej choroby, na czele z możliwością doznania urazu fizycznego, który uszkodzi wrażliwą płytkę paznokcia. Deformacje płytki mogą pojawić się również w wyniku noszenia źle dobranych butów, jeśli chodzi o palce stóp. Problematyczne jest i za duże obuwie, i za małe, bo w jednym i drugim przypadku paznokcie narażone są na regularne urazy, więc prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Niektórych choroba dotyka z uwagi na uprawianie sportu – sportowcy są bardziej narażeni na kontuzje także przednich części dłoni czy stóp i w związku z tym mogą zachorować na onycholizę, nawet nie wiedząc, że dotknęło ich to schorzenie.