środa, 10 luty 2021 17:40

Kendama – co to jest? Dlaczego warto zainteresować się tą zabawką?

kendamy kendamy

W ostatnich latach ponownie można zaobserwować wzrost zainteresowania kulturą Dalekiego Wschodu. Krajem, który budzi szczególnie duże emocje, jest Japonia.

Zarówno jej dawna, jak i dzisiejsza kultura jest znacznie różna od tego, co działo się i dzieje w Europie. Bardzo dużą popularnością cieszą się między innymi gry znane w krajach azjatyckich już od wielu wieków. Jedną z nich jest kendama. Czym właściwie ona jest? Jakie są modele do wyboru i gdzie warto ją kupić?

Kendama – co to takiego? Skąd pochodzi ta gra?

Kendama to gra zręcznościowa, którą można spotkać w coraz większej ilości sklepów. Zainteresowanie nią wynika z kilku względów. Powstała nowa moda na właśnie tę grę. Z drugiej strony można zaobserwować wyżej opisane zjawisko fascynacją kulturą Dalekiego Wschodu. Kendama silnie kojarzona jest z Japonią, gdyż to tam zostały opracowane główne zasady tej gry, a przedmiot, który do niej służy nabrał tam swojego dzisiejszego kształtu. Wskazuje się jednak, że inspiracją dla jej stworzenia mogły być europejskie zabawki, które do krajów azjatyckich dotarły Jedwabnym Szlakiem.

Pierwsze kendamy w formie, jaką znamy dzisiaj pojawiły się około XVIII wieku. Z czasem ukształtował się ich obecny wygląd. Stały się one głównie zabawką ćwiczącą zręczność i spostrzegawczość. Dzisiaj chętnie sięgają po nie dzieci, jak i osoby starsze, które szukają ciekawych i różnorodnych sposobów na spędzenie wolnego czasu.

W jaki sposób używa się kendamy?

Kendama składa się z dwóch elementów – trzonka i kulki. Trzonek najczęściej wykonany jest z drewna (w tym celu wykorzystuje się zazwyczaj drewno wiśniowe, klonowe lub bukowe). W Ostatnich latach popularne stają się także kendamy wykonane z tworzywa sztucznego. Trzonek z jednej strony zakończony jest ostrym szpikulcem. Po bokach ma natomiast dwa elementy z wgłębieniami. Zadaniem gracza jest tutaj umieszczenie piłki na ostro zakończonym końcu trzonka lub jednym z bocznych elementów. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe zadanie i wymaga wiele wprawy. Z czasem, gdy nabierze się odpowiedniej wprawy, można zacząć wykonywać bardziej skomplikowane sztuczki i wybierać modele dla zaawansowanych graczy.

Gdzie kupić kendamę? Jaki model wybrać?

Kendama to gra, z której może korzystać każdy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybrać dla siebie odpowiedni model. Kendama dla początkujących ma zazwyczaj mniejszy od standardowego rozmiar i jest nieco lżejsza. Dla dzieci polecane są modele wykonane z tworzywa sztucznego. Oprócz tego, że są lżejsze, są także wytrzymałe na uszkodzenia oraz dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Co dla dzieci jest również bardzo dużą atrakcją. Jeżeli szukasz modelu dla zaawansowanych, postaw na ten w rozmiarze XL lub np. z większą ilością otworów w kulce. Szukaj sklepów, które specjalizują się w sprzedaży tego typu gier zręcznościowych. Najlepiej tych działających w internecie. Zazwyczaj mają one o wiele szerszy wybór produktów w przystępnych cenach.