poniedziałek, 04 styczeń 2021 17:32

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – wszystko, co musisz wiedzieć

Montaż klimatyzacji Warszawa Montaż klimatyzacji Warszawa

Klimatyzacja pociąga za sobą wiele zalet. Przyjemny chłód w upalny dzień jest tylko jedną z nich. Kompleksowo o tym, jak działa klimatyzacja i na co zwrócić uwagę w trakcie jej poszukiwań, piszemy w poniższym artykule. Dowiedz się, jaka klimatyzacja w domu jednorodzinnym będzie najlepsza i z jakimi kosztami w trakcie jej użytkowania musisz się liczyć.

 

Jak działa klimatyzacja

Znana jest z tego, że chłodzi powietrze. Najłatwiej o tym, jak działa klimatyzacja, opowiedzieć w odwołaniu do pracy lodówki. Podobnie jak w niej czynnik chłodniczy przepływa rurami pomiędzy dwoma jednostkami: jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. W pierwszej pobiera ciepło z pomieszczenia, w drugiej oddaje je na zewnątrz budynku. Przepływ powietrza zapewniają wentylatory.

Warto jednak wiedzieć, że poza funkcją chłodzenia klimatyzacja w razie potrzeby również ogrzewa. Ponadto nowoczesne klimatyzatory dbają o czystość powietrza i jego właściwą wilgotność, czym wpływają na stan zdrowia mieszkańców i brak rozwoju pleśni oraz grzybów w domu.

Klimatyzacja do domu – jak wybrać

Dostępne obecnie w sprzedaży klimatyzatory dzielą się na przenośne i stacjonarne. Jako klimatyzacja do domu dużo korzystniej sprawdza się druga opcja. Najczęściej wybieranymi systemami klimatyzacji stacjonarnej są split i multisplit. Wybierając je, pod uwagę należy wziąć metraż, który chcemy klimatyzować, a także liczbę pomieszczeń.

Split jest najprostszym systemem klimatyzacji i składa się z dwóch jednostek: jednej wewnętrznej i jednej zewnętrznej. Chcąc wykorzystać go w kilku pomieszczeniach domu jednorodzinnego, trzeba byłoby liczyć się z umieszczeniem na zewnątrz budynku kilku jednostek zewnętrznych. Stąd też system multisplit, który jako rozwiązanie tego problemu oferuje połączenie wielu jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną.

Dobierając konkretne urządzenie, zwrócić należy uwagę na jego moc, klasę energetyczną i poziom hałasu. Moc dopasowuje się do metrażu pomieszczenia. Na każde 10 m2 przypada 1 kW mocy. Jeśli chodzi o klasę energetyczną, tu wybór jest prosty. Im wyższa, tym więcej można zaoszczędzić. Nowoczesne klimatyzatory dostępne są już także w klasie A+++. Poziom hałasu waha się od 16 dB do maksymalnie 35. Planowana klimatyzacja do sypialni powinna być jak najcichsza, co spokojnie zapewniają współczesne urządzenia. Przyjemny szum sprzyja odprężeniu.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – co warto wiedzieć

Czy klimatyzacja w domu jednorodzinnym się opłaca? Tak. Zużycie prądu jest dużo niższe, niż się powszechnie uważa. Co więcej, nowoczesna klimatyzacja łączy w jedno kilka różnych urządzeń. Z powodzeniem zastąpi różnego rodzaju nawilżacze i oczyszczacze powietrza. Co najważniejsze, komfort, który zawdzięczać można utrzymaniu pożądanej temperatury, staje się bezcenny.

Warto wiedzieć, że klimatyzacja w domu jednorodzinnym wymaga regularnego serwisu. Dwa razy w roku powinna zostać gruntowanie oczyszczona i zabezpieczona przed rozwojem bakterii, grzybów i pleśni. Przeprowadzony przez specjalistów przegląd uchroni ją także przed poważnymi awariami. To  ważne także przez wzgląd na zdrowie mieszkańców.

 Więcej informacji znajdziesz na stronie: Montaż klimatyzacji Warszawa