środa, 08 czerwiec 2022 11:27

Naturalne szampony do włosów, jak używać?

Naturalne szampony do włosów Naturalne szampony do włosów pixabay

Naturalne szampony do włosów, a ich chemiczne odpowiedniki.

Przywykliśmy do kolorowych, pięknie pachnących szamponów z drogeryjnych, czy marketowych półek, które pozostawiają nasze włosy miękkie błyszczące i o przepięknym zapachu…

Jednak już na drugi dzień znów trzeba powtórzyć cały rytuał mycia, inaczej włosy stają się przetłuszczone i ociężałe. Tymczasem włosów wcale nie powinno myć się codziennie, o ile nie były narażone na duże ilości potu czy pyłu. To właśnie chemia zawarta w nowoczesnych szamponach sprawia, że już kilkanaście godzin po umyciu nasze włosy domagają się kolejne jej porcji. Naturalne szampony do włosów to wybór dla tych, którzy chcą „uniezależnić” swoje włosy od kolejnych sztucznych składników i postawić na to, by stały się one lekkie i miękkie bez potrzeby codziennego ich mycia.  Nie zawierają one silnie myjących detergentów niszczących naturalną barierę oraz nie zakrywają tych uszkodzeń powlekającymi włosy środkami, które bardzo szybko obciążają kosmyki.

Naturalne szampony do włosów i siła przyzwyczajenia.

Dlaczego tak ciężko przestawić się nam na naturalne szampony do włosów? Wiele osób narzeka na to, że mają wrażenie niedomytych włosów, szczególnie przy skórze głowy. Wynika to z faktu braku silnego detergentu, który najczęściej spełnia też funkcję silnie pieniącą. Przyzwyczajeni do obfitej piany i natychmiastowego, silnego zmycia wszystkiego ze skóry, nie potrafimy przestawić się na jedynie lekko pieniącą się formułę i dużo zdrowsze wmasowanie jej delikatnie w skórę. Tymczasem myją one równie skutecznie, jeżeli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń.

Skład naturalnych szamponów.

Przede wszystkim naturalne szampony do włosów nie zawierają związków takich jak Sodium Lauryl Sulfate lub Sodium Laureth Sulfate (SLS i SLES), glikol propylenowy, DEA, MEA i TEA, PEG (politlenek etylenu). Są za to pełne olejów, maseł, olejków eterycznych, naturalnych ziołowych ekstraktów i wyciągów.  Ponadto naturalne szampony w kostce nie zawierają także wody a tym samym nie muszą zawierać silnych konserwantów.

Naturalny szampon do włosów w kostce.

Jedną z coraz popularniejszych form naturalnych szamponów są szampony w kostkach. Mogą być one super odpowiedzą, szczególnie dla przesuszonych zniszczonych włosów i podrażnionej skóry głowy. Szampony te, na bazie maseł i olejów doskonale nawilżają, działają antybakteryjnie i łagodzą podrażnienia. A jak przechowywać szampon w kostce, skoro nie posiada ochronnej butelki? Najlepiej w miejscu pod prysznicem, gdzie nie będzie narażony na duży strumień wody. W ten sposób starczy na wiele miesięcy. Można też zabezpieczyć go w naturalnym, oddychającym materiałowym woreczku, aby zapobiec m.in. dużej ilości przypadkowych zmydleń.