czwartek, 11 styczeń 2024 12:36

Sprzedaż kosmetyków Hadat w Polsce

Sprzedaż kosmetyków Hadat w Polsce mat.prasowe

Skandaliczne kosmetyki rosyjsko-izraelskiej marki Hadat Cosmetics są ponownie sprzedawane w Polsce za pośrednictwem ukraińskiego przedstawiciela.

Ukraińscy dziennikarze opublikowali śledztwo w sprawie firmy produkującej kosmetyki pod marką Hadat Cosmetics, która rzekomo jest produkowana w Izraelu, ale w rzeczywistości jest sprzedawana za pośrednictwem biura w Moskwie i zarządzana przez Rosjan. W styczniu ubiegłego roku ukraińscy dziennikarze i przedstawiciele ukraińskiej beauty-społeczności już zwracali uwagę na sprzedaż produktów tej marki na terenie Ukrainy i w krajach UE. Po głośnym skandalu ukraińskie przedstawicielstwo, które było właścicielem franczyzy, wycofało produkty tej marki ze sprzedaży. Jednak rok później produkty Hadat Cosmetics były ponownie reklamowane i sprzedawane w Polsce za pośrednictwem ukraińskich przedstawicieli. W szczególności właścicielka Beauty Clinic, ukrainka Alina Herhel (Velmozhko), która również posiada Herhel Clinic w Warszawie, reklamuje produkty Hadat Cosmetics na swojej stronie na Instagramie, wskazując, że produkty te są ponownie dostępne w klinice i Herhel Boutique w Polsce.

Ukraińscy dziennikarze przeprowadzili śledztwo i udowodnili, że spółka Hadat Cosmetics LTD została faktycznie zarejestrowana w 2021 r. w Izraelu przez obywateli tego kraju, a także przez obywatela Mołdawii. Szefem firmy jest również wskazany obywatel Rosji, Daniel Yunayev, który jest zarejestrowany jako indywidualny przedsiębiorca w Moskwie. Jest on formalnie oficjalnym dystrybutorem Hadat Cosmetics w Rosji.

Marka Hadat Cosmetics LTD jest zarejestrowana w prywatnym domu w Tel Awiwie. Jednocześnie nie ma żadnych wzmianek o tej marce w Internecie ani w izraelskich mediach społecznościowych, żadnych zdjęć ani filmów z produkcji produktów z fabryki, żadnych oficjalnych raportów w izraelskich mediach od izraelskich służb prasowych firmy, a nawet strony internetowej działającej w języku hebrajskim ze wskazaniem kierownictwa i pracowników. Nie jest wykluczone, że same produkty są wytwarzane (pakowane) w Rosji lub innych krajach z surowców i komponentów dostarczanych z nieznanych fabryk w Izraelu lub innych krajach. Wszystkie produkty są wysyłane z magazynu w Rosji do Rygi i innych europejskich miast. Jedna z rosyjskich stron z ofertami pracy zamieściła kilka ofert pracy dla moskiewskiego biura Hadat Cosmetics, w tym dla pracowników finansowych i biurowych.

Moskiewskie biuro przyznaje również wyłączne prawo do dystrybucji produktów marki na terenie Rosji, Ukrainy, krajów WNP i Europy. Jednocześnie obecność oddziałów w krajach europejskich jest nominalna, o czym świadczą strony w mediach społecznościowych, a promocja marki wciąż odbywa się głównie za pośrednictwem sieci salonów kosmetycznych czy beauty-blogerów.

Dziennikarze i przedstawiciele ukraińskiej beauty-społeczności mają nadzieję, że produkty tej marki nie będą sprzedawane do krajów UE, a organy ścigania w krajach europejskich zwrócą uwagę na współpracę ukraińskich biznesmenów i ich firm z rosyjskim biznesem za pośrednictwem europejskich pełnomocników i dokonają właściwej oceny ich działań.