piątek, 02 kwiecień 2021 15:41

Wnętrza retro - jak je zaaranżować?

wnętrza retro wnętrza retro Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Lata sześćdziesiąte to niesamowity okres powojenny, kiedy to młodzi i aktywni ludzie starali się wszelkimi dostępnymi środkami propagować pokój, miłość i wolność.

Taki trend był swoistym protestem i znalazł swoje odzwierciedlenie w ówczesnych wnętrzach, stając się "impulsem" do tworzenia nietypowych stylizacji. 

Cechy stylu retro: 

  • Nietypowe designerskie przedmioty meblowe o wyrazistych lub gładkich kształtach z polerowaną powierzchnią; 
  • Graficzne nadruki w dekoracjach, geometryczne wzory w tkaninach, wycieraczkach, tapicerkach i tapetach; 
  • Materiały: chrom, szkło, plastik, drewno; 
  • Intensywna i wyzywająca paleta żywych kolorów, jak również łączenie neutralnych i jaskrawych odcieni jednocześnie; 
  • Zastosowanie we wnętrzu stałych i ruchomych elementów meblowych.

Jeśli pragniesz, aby cały Twój dom lub mieszkanie przypominało wnętrza z lat 60., pamiętaj, by dobrać także odpowiednie oświetlenie łazienkowe. 

Nie będzie problemem zmaterializować ducha lat sześćdziesiątych we wnętrzu swojego domu, nawet jeśli nie wszystkie przedmioty i materiały wyposażenia wnętrz są wykonane w stylu retro. Nie jest konieczne ślepo podążać za wszystkimi zasadami tworzenia wnętrz w stylu retro, chociaż można wykorzystać niektóre elementy innych stylów, a mianowicie, zakupić odpowiednie meble lub umieścić graficzne akcenty na różnych powierzchniach. 

Jasne kolory w stylu retro 

Wnętrza w stylu retro z lat sześćdziesiątych charakteryzowały się dość "wybuchowym" zestawieniem barw. Sygnalizuje to przede wszystkim fakt, że tak kontrowersyjny i skomplikowany styl pasuje do ludzi wolnomyślicieli, niezależnych i wesołych. Lampa ścienna na wysięgniku ruchomym będzie doskonałym dodatkiem do wnętrz retro. 

Nietypowe zestawienia kolorystyczne

Przyciągające wzrok zestawienia kolorystyczne można stosować w każdym pomieszczeniu, jednak styl retro najlepiej ujawnia się w salonach, sypialniach i kuchniach. Czerwony, niebieski, cytrynowy, żółto-zielony doskonale się tu łączą, a achromatyczne kolory biały i czarny mogą stać się idealnym tłem. 

Na podłodze w pokoju gościnnym można położyć przyciągający wzrok dywan, a na nim parę foteli z jasnym, graficznym wzorem tapicerki. Jeśli to nie wystarczy, możesz pomalować dowolną ze ścian na jeden z wymienionych odcieni. 

Zamiast drastycznego przemalowywania powierzchni można udekorować ściany kompozycją małych obrazów lub plakatów z dynamicznym geometrycznym wzorem. 

Unikatowe meble

Jasne krzesła o prostej formie mogą podkreślić klimat jadalni w stylu retro. Sprawdzą się tu niedrogie meble, np. pomarańczowe plastikowe meblościanki. 

Stworzenie wnętrza w stylu retro pomoże również zaoszczędzić pieniądze przy zakupie oryginalnych mebli. Tak więc zwykłe drewniane krzesła z oparciem należy wypolerować, pomalować w dwóch warstwach, a następnie pokryć lakierem, aby uzyskać piękny, błyszczący połysk. 

Stosowanie wykwintnej nalewki miętowej było dość popularne w ówczesnych kuchniach. Można ją stosować na wszystkich frontach mebli lub tylko na wybranych elementach (lodówka, kuchenka). Uzupełnieniem "miętowej" kuchni mogą być inne intensywne kolory, np. czerwony, pomarańczowy, terakota do pokrycia podłogi, drzwi lub części ścian.