niedziela, 08 kwiecień 2018 17:40

Magnez wspomaga aktywność fizyczną i umysłową

Magnez to pierwiastek, który jest kofaktorem około 300 enzymów, co determinuje jego kluczową rolę w regulowaniu wielu procesów życiowych. Jest to pierwiastek niezbędny dla najważniejszych organów – mózgu i serca. Dziś coraz więcej osób doświadcza niedoboru magnezu – i to pomimo jego dość dobrej dostępności w diecie. Z czego to wynika? Jak objawia się niedobór magnezu i jak mu przeciwdziałać?

 

Magnez wspomaga układ nerwowy

Magnez to elektrolit warunkujący przewodnictwo bodźców nerwowych. Odpowiada ponadto za stworzenie optymalnych warunków energetycznych do pracy mózgu. Jako regulator procesów spalania glukozy, zapewnia dostarczanie energii z tego najważniejszego dla pracy mózgu związku. Dzięki temu magnez odpowiedzialny jest za prawidłową pracę mózgu, doskonałą pamięć i koncentrację. Magnez redukuje zmęczenie, zapewnia zdrowy i regenerujący sen, umożliwia sprostanie każdym wyzwaniom umysłowym. U dzieci i młodzieży niezbędny jest dla rozwoju mózgu i sprawnych procesów uczenia się. Z kolei u dorosłych magnez znacząco zwiększa wytrzymałość na stres i umożliwia podołanie każdemu wyzwaniu w pracy czy na uczelni.

Magnez a aktywność fizyczna

Jako elektrolit, magnez zapewnia także optymalne przewodnictwo mięśniowe. Mowa zarówno o wspomaganiu pracy mięśni szkieletowych, jak i mięśnia sercowego. Dzięki temu magnez jest pierwiastkiem niezbędnym w diecie każdego sportowca – osoby regularnie trenujące potrzebują go znacznie więcej niż te, które prowadzą siedzący tryb życia. Magnez zwiększa siłę skurczu mięśnia i jego wydolność, wspomaga regenerację po treningu. Warunkuję regularną akcję skurczową serca, zapewnia sprawny przepływ krwi przez naczynia, normalizuje ciśnienie krwi. Bierze także aktywny udział w normalizowaniu poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Kto jest szczególnie narażony na niedobór magnezu?

Niedobór magnezu zdarza się naprawdę często – dotyczy nawet 60% Polaków. Na niedobór magnezu narażony jest każdy z nas, a szczególnie osoby:

- regularnie uprawiające sport

- narażone na chroniczny stres

- pracujące fizycznie bądź umysłowo

- stosujące diety odchudzające

- zażywające leki przeczyszczające lub moczopędne

- cierpiące na biegunki i wymioty

- pijące alkohol, nadużywające kawy i spożywające duże ilości cukru

Jak zapobiegać niedoborom magnezu? Wystarczy wyeliminować jak najwięcej czynników sprzyjających jego utracie z organizmu oraz zadbać o właściwie zbilansowaną dietę, uzupełnioną o suplementację magnezu.

Niedobór magnezu można rozpoznać w oparciu o wyniki badań – o niedoborze świadczy poziom magnezu we krwi poniżej 0, 65 mmol/ l. Podejrzenie zbyt niskiego poziomu we krwi może nasuwać także wystąpienie objawów niedoboru magnezu:

- skurczów mięśni

- osłabienia siły mięśniowej

- zaburzeń snu

- drażliwości i zaburzeń koncentracji

- stanów depresyjnych

- zaburzeń pracy serca

- nadciśnienia

- brak energii i chroniczne zmęczenie

- nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci

- alergii

- zaburzeń odporności.

Naturalne źródła magnezu

Chcesz zapobiegać niedoborom magnezu i dbać w ten sposób o zdrowie? Chcesz podołać wszystkim wyzwaniom o charakterze umysłowym czy fizycznym? Zadbaj o dietę bogatą w magnez. Najwięcej magnezu znajdziesz w następujących produktach:

- kakao

- słonecznik, orzechy, migdały

- fasola, groch

- pełnoziarniste produkty zbożowe

- natka pietruszki

- banany

- sery żółte

- mięsa

- ryby

Dziennie osoba dorosła powinna dostarczać wraz z dietą około 250 – 350 mg magnezu. Nie zawsze uda się dostarczyć takich ilości magnezu z dietą, ponadto uwzględnić należy stany sprzyjające nadmiernej utracie magnezu bądź zwiększonemu zapotrzebowaniu na magnez. Wtedy najskuteczniejszym sposobem na dostarczenie wymaganych ilości magnezu jest jego suplementacja. Dawkowanie magnezu uzależnione jest od zaleceń lekarza lub dawek sugerowanych przez producenta suplementu. Zapobiegnie to przedawkowaniu magnezu, które jest bardzo rzadkim zjawiskiem i dotyczy pacjentów z niewydolnością nerek, u których zaburzony zostaje mechanizm usuwający nadmiar magnezu w organizmie.

Czytany 509 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój lifestyle

Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Ekspres to urządzenie które coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, nawet tych najmniejszych. Jest on niezwykle przydatny, zwłaszcza kiedy czytaj dalej
  • 1