czwartek, 13 kwiecień 2023 21:10

5 kroków do wykonania profesjonalnych nadruków metodą sitodruku

sitodruk sitodruk mat.prasowe

Sitodruk to technika druku, która polega na przeciskaniu farby przez specjalny ekran na podłoże, na przykład papier, tkaninę, szkło, metal, czy tworzywo sztuczne. To bardzo popularna metoda drukowania, która sprawdza się w przypadku różnych tkanin i powierzchni.

Tę metodę nanoszenia wzorów stosuje się do produkcji reklam, plakatów, odzieży i artykułów promocyjnych. Znajduje ona zastosowanie również w przemyśle elektronicznym. Wśród zalet sitodruku można wymienić: trwałość odbitek, precyzję, szybkość wykonania oraz uniwersalność. Dla wielu osób istotne są na pewno także niskie koszty, z którymi wiąże się korzystanie z tej metody. Warto zapoznać się z całym procesem powstawania takich grafik.

Przygotowanie projektu graficznego 

Pierwszy krok to przygotowanie projektu graficznego, który ma zostać umieszczony na odzieży. Warto zadbać o to, aby był on odpowiednio atrakcyjny. W tym celu można zatrudnić osobę, która zawodowo zajmuje się tworzeniem ciekawych projektów albo skorzystać z programu komputerowego. Należy się ponadto upewnić, że grafika została wykonana w wysokiej rozdzielczości. To ważne, ponieważ powinna być dobrze widoczna na odzieży. Dzięki temu treść, która jest przedstawiona na obrazku dotrze do dużej grupy odbiorców.

Przygotowanie matrycy

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do profesjonalnej firmy, która zajmuje się tworzeniem wydruków. Jej pracownicy mają za zadanie wykonanie matrycy z przysłanym projektem graficznym. Matryca to ekran, który jest pokryty warstwą światłoczułą. Po jego naświetleniu, miejsca, w których pojawiła się grafika, zostaną pokryte specjalnym preparatem, który umożliwi naniesienie farby na odzież.

Przygotowanie farby

Następnie pracownicy drukarni muszą przygotować farbę, która będzie używana do tworzenia odbitek. Należy wybrać taki jej rodzaj, który będzie dobrze przylegał do wybranej tkaniny. Barwnik powinien się ponadto odznaczać wysoką odpornością na pranie i ścieranie. Dzięki temu ozdobiona odzież przez długi czas dobrze wygląda i pełni swoją funkcję.

Przeprowadzenie procesu sitodruku 

Kolejnym krokiem jest samo przeprowadzenie procesu sitodruku, które polega na przetłaczaniu farby przez matrycę na odzież. Po nałożeniu barwnika na tkaninę należy ją ostrożnie suszyć, aby uniknąć rozmazania nadruku. Wydruki wykonane w ten sposób są bardzo wysokiej jakości, a ponadto charakteryzują się trwałością. Mimo że sama metoda nie należy do najprostszych metod tworzenia odbitek, warto się zdecydować na skorzystanie z niej.

Gotowe nadruki

Po wysuszeniu nadruku warto sprawdzić jakość jego wykonania. Czasami niezbędne jest naniesienie poprawek. To już jednak ostatni etap tworzenia wzorów na odzieży. Ozdobione ubrania są już gotowa do użytku lub dalszej obróbki. Kolejnym etapem jest zorganizowanie ich sprawnej dystrybucji. Sposób rozprowadzania takich strojów będzie oczywiście zależał przede wszystkim od założonych celów. Ozdobione ubrania mogą być częścią kolekcji popularnej marki, ale także elementem strategii promocyjnej. Zdecyduj się na sitodruk, a na pewno nie będziesz żałować!

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.reflect.pl/sitodruk.html