piątek, 11 wrzesień 2020 11:30

7 wskazówek dotyczących czyszczenia kamienia naturalnego

Impregnaty do kamienia Impregnaty do kamienia

Kamień naturalny, taki jak marmur, onyks, trawertyn i łupek, może dodać elegancji blatom kuchennym, toaletce w łazience oraz gzymsowi kominka. Wielu ludzi unika tych porowatych kamieni, ponieważ są one podatne na wytrawianie - matowe ślady i drobne pęknięcia - spowodowane przez żywność na bazie kwasów i środki czyszczące.

Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednia pielęgnacja i konserwacja może zmniejszyć wytrawianie, a także przebarwienia, które pojawiają się w wyniku codziennego użytkowania.

Rodzaje kamienia naturalnego

Kamień naturalny można podzielić na dwie ogólne kategorie ze względu na skład na: skały krzemionkowe i wapień. Znajomość różnic ma kluczowe znaczenie przy wyborze środków czyszczących. Skały krzemionkowe składają się głównie z krzemionki lub cząsteczek podobnych do kwarcu. Zwykle są bardzo trwałe i stosunkowo łatwe do czyszczenia łagodnymi środkami kwasowymi. Rodzaje kamieni krzemionkowych to: granit, łupek, piaskowiec, kwarcyt, kamień brunatny. 

Wapień składa się głównie z węglanu wapnia. Jest wrażliwy na kwaśne środki czyszczące i często wymaga innych procedur czyszczenia niż skały krzemionkowe. Rodzaje kamienia wapiennego obejmują: marmur, trawertyn, wapień i onyks. 

To, co może działać na skały krzemionkowe, może nie być odpowiednie na powierzchniach wapiennych.

Czyszczenie powierzchni z kamienia naturalnego

Porady dotyczące szybkiego i łatwego codziennego czyszczenia wszystkich kamieni naturalnych są następujące:

  1. Zwilż, miękką szmatkę lub gąbkę i dodaj odrobinę mydła o neutralnym pH.

  2. Używanie ściernego środka czyszczącego lub nawet szorstkiej strony gąbki może z czasem usunąć impregnat, a także uszkodzić kamień.

  3. W przypadku resztek jedzenia lub szumowiny z mydła użyj szczotki z miękkim włosiem i czyść okrężnymi ruchami, aby uniknąć zarysowania powierzchni.

  4. Zawsze osusz powierzchnię miękkim ręcznikiem bezpośrednio po czyszczeniu, aby uniknąć zacieków.

  5. Unikaj środków czyszczących, które nie są przeznaczone specjalnie do kamienia naturalnego.

  6. Regularnie trzep wycieraczki i dywaniki, aby zminimalizować ślady brudu z zewnątrz, który może zarysować kamienne podłogi.

  7. Zwilż mopem podłogi kamienne, aby zetrzeć szorstkie drobinki. Uważaj, aby nie przeciągać przedmiotów - w tym nasadek do odkurzacza - po podłodze.

Aby znaleźć odpowiednie środki przeznaczone do czyszczenia kamieni naturalnych, wejdź na https://www.e-akemi.com

Właściwa ochrona 

Największym błędem, jaki popełniają ludzie, jest zbyt duże zaufanie do impregnatu, który może chronić powierzchnię przed plamami, ale nie zapobiega odbarwieniom lub wytrawianiu. Chociaż impregnaty ułatwiają czyszczenie, nie eliminują potrzeby codziennej konserwacji, która sprawi, że kamienne powierzchnie są lśniące. Codzienne wycieranie powierzchni może znacznie pomóc w uniknięciu nawarstwiania się brudu, Nadmierne gromadzenie się brudu może potem wymagać potencjalnie szkodliwego szorowania lub profesjonalnej renowacji. Jeśli potrzebujesz środka do impregnacji, który sprosta Twoim wymaganiom, zajrzyj na: https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html

Piękno marmuru i innych kamieni naturalnych polega na tym, że nigdy nie wychodzą z mody. Właściwa pielęgnacja i konserwacja zapewniają wiele lat przyjemności z użytkowania.