środa, 01 czerwiec 2022 19:36

Chirurgia plastyczna – dlaczego jest tak popularna?

Chirurgia plastyczna Chirurgia plastyczna istock

W dzisiejszych czasach wykonujemy sobie codziennie dziesiątki zdjęć. Jak nigdy wcześniej jesteśmy skupieni na tym, jak wyglądamy. Kiedy jednak nie jesteśmy do końca zadowoleni ze swojego wyglądu sięgamy po rozwiązania, które dostarcza rynek.

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która może spełnić marzenia o doskonałym wyglądzie. Dlaczego jest tak popularna? Bo karmi się naszymi pragnieniami! Co powinnaś wiedzieć o tej specjalności? Wyjaśniamy!

Inwazyjne zabiegi chirurgii plastycznej

Rynek beauty z roku na rok się coraz bardziej rozwija. Tak naprawdę można powiedzieć, że pacjentów wcale nie ubywa, wręcz przeciwnie, zachęceni nowymi technologiami i możliwościami, coraz chętniej decydują się korzystać z nowości. Chirurgia plastyczna to dziedzina o wiele bardziej inwazyjna niż medycyna estetyczna. Operacje wymagają często przygotowania i są obarczone później koniecznością przechodzenia określonej rekonwalescencji. Po zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej pacjent często musi pozostać w placówce medycznej na obserwacji i stopniowo może wracać do codziennego funkcjonowania. W przeciwieństwie do medycyny estetycznej, gdzie wiele zabiegów jest określanych mianem „lunchowych” – gdzie od razu pacjent może wrócić do swoich aktywności.

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej

Kliniki chirurgii plastycznej oferują wiele technik i możliwości przechodzenia operacji. Wszystko zależy od danego przypadku i problemu, z jakim boryka się pacjent. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się zabiegi: powiększania piersi (implantami lub własnym tłuszczem), korekcji nosa, plastyki brzucha, odsysania tłuszczu (liposukcji) z okolicy brzucha, ud, pleców, ramion, liftingu, plastyki powiek czy plastyki uszu. Wszystkie te zabiegi różnią się między sobą stopniem skomplikowania, ale bez wątpienia łączy je fakt, że chirurg wykonujący zabieg musi posiadać ogromne zdolności posługiwania się skalpelem. Dlatego tak ważne jest, aby świadomie wybierać specjalistę, w którego ręce się oddajemy.

Jak wybrać chirurga plastycznego?

To jedno z pierwszych pytań, jakie powinnaś sobie zadać, decydując się na tak poważny zabieg. Na początku sprawdzaj opinie i efekty zabiegów danego lekarza. Na konsultacji nie bój się pytać o doświadczenie i posiadane dyplomy oraz szkolenia. Jeśli czujesz taką potrzebę, skonsultuj swój przypadek z kilkoma specjalistami. Zajmie ci to więcej czasu, ale będziesz mieć absolutną pewność, że dokonałaś właściwego wyboru.

Bądź cierpliwa

Chirurgia plastyczna wymaga czasu i cierpliwości. Zabiegi po pierwsze wymagają przejścia rekonwalescencji (dochodzenie do siebie może potrwać kilka lub kilkanaście dni), a po drugie na pełne efekty zabiegu należy czasem czekać kilka miesięcy. W tym czasie skóra potrzebuje się zregenerować, znika opuchlizna i tkanki się odpowiednio zrastają. Często przed osiągnięciem finalnych rezultatów zabiegu należy zachować szczególną ostrożność w codziennym życiu np. po operacji nosa uważać, aby go nie uszkodzić wskutek uprawiania sportów kontaktowych. Wszystkie te elementy są ważne po przejściu operacji plastycznej.