piątek, 20 listopad 2020 15:15

Co to jest Arthrotec? I jak działa?

Arthrotec Arthrotec

Arthrotec to lek na stawy, który stosuje się między innymi przy bólach kręgosłupa, sztywniejących stawach oraz bólach reumatycznych. To również środek stosowany jako lek poronny. Często jest stosowany do aborcji farmakologicznej dla kobiet znajdujących się w różnych sytuacjach.

Arthrotec jest środkiem, któremu można zaufać - świadczy o tym między innymi fakt, że lek ten rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Zastosowanie leku Arthrotec

Lek Arthrotec można niejako zastosować na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy leczenia bólu i stanów zapalnych, drugi natomiast - do dokonania aborcji farmakologicznej.

Arthrotec na stawy

Docelowo Arthrotec jest lekiem na stany zapalne stawów i choroby reumatyczne. Jest stosowany u osób, których jakość życia znacząco się obniżyła przez problemy z kręgosłupem i sztywniejące stawy. Wykazuje zarówno działanie przeciwzapalne, jak i przeciwbólowe. Działa również osłonowo, czyli chroni żołądek przed niekorzystnym działaniem.

Lek poronny

Arthrotec jest również oczywiście stosowany jako lek poronny, do wykonywania aborcji farmakologicznej.

Arthrotec - co to jest?

Arthrotec stosuje się najczęściej w przypadku chorób reumatycznych, w celu działania przeciwzapalnego. Wskazany jest również do zastosowania przez osoby stosujące jednocześnie niesteroidowe leki z mizoprostolem. Co więcej, jest to także środek, które często pełni rolę produktu poronnego. Wszystko dlatego, że jego substancją czynną jest diklofenak oraz mizoprostol. Oba te składniki prowadzą właśnie do poronienia w przypadku kobiet w ciąży.

Aborcję dzięki lekowi Arthrotec można wykonać samodzielnie do dwunastego roku życia. Jest to możliwe za sprawą właśnie wspomnianego mizoprostolu, który powoduje aborcję w ponad 90 procentach przypadków, co zostało udowodnione naukowo. Sam wspomniany Mizoprostol występuje w wielu lekach i pod różnymi nazwami, jednak najbardziej znaną jest właśnie Arthrotec.

Nie stosuj leku Arthrotec, jeśli:

  • masz założoną wkładkę wewnątrzmaciczną - należy usunąć ją przed przyjęciem leków;

  • jesteś zmuszana do przerwania ciąży;

  • nie jesteś przekonana co do przerwania ciąży;

  • jesteś w ciąży pozamacicznej;

  • minęło ponad dziewięć tygodni od ostatniej miesiączki;

  • jesteś uczulona na diklofenak, misoprostol albo prostaglandyny;

  • jesteś sama - w trakcie zażycia tych leków powinien obok Ciebie być ktoś z kręgu osób zaufanych.

Arthrotec - kiedy zaczyna działać?

Zwykle działanie leku Arthrotec można zauważyć po około czterech do sześciu godzin od zażycia pierwszej dawki. Możliwe jest jednak to, że krwawienie rozpocznie się nieco później. Pacjentka może odczuć silne skurcze i ból, silniejsze niż te podczas krwawienia miesiączkowego. Częstotliwość i siła bólu oraz ilość wydalanej krwi są uzależnione przede wszystkim od tego, w którym tygodniu ciąży jest kobieta. Do objawów, które świadczą o działaniu środka, zalicza się między innymi wymioty, mdłości, gorączkę, dreszcze i biegunkę. To jednak normalne skutki ubocznej po zastosowaniu misoprostolu.

Ile się krwawi po Arthrotec?

Po dokonanej aborcji z pomocą leku Arthrotec najczęściej kobieta krwawi od jednego do czterech tygodni. Zdarza się, że może to trwać również nieco dłużej. Po tym czasie jednak objawy stopniowo zmniejszają się. Pierwsza miesiączka z kolei powinna wystąpić po około czterech do sześciu tygodni od aborcji farmakologicznej. Istotne jest to, aby w trakcie krwawienia nie stosować tamponów podczas oraz po aborcji. Należy zastąpić je po prostu normalnymi podpaskami.

Jeśli aborcja została pomyślnie wykonana, krwawienie wraz ze skurczami powinno stopniowo ustępować. Jeśli jednak bardzo silne krwawienia trwa dłużej niż dwie godziny pod rząd, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Rzeczone krwawienie można porównać do wody lecącej z lekko otwartego kranu.

Arthrotec - jak stosować?

Arthrotec powinno się przyjąć w towarzystwie osób zaufanych, na przykład partnera albo kogoś z rodziny. Najlepiej dokonać tego w miejscu cichym, w domu albo mieszkaniu, i jak najbliżej łazienki. Należy przygotować się również na wypadek, gdyby konieczne było szybkie dotarcie do szpitala albo lekarza w razie powikłań. Leków nie powinno się zażywać na pusty żołądek - można, a nawet trzeba pić i jeść tak, jak zwykle.

Jedna tabletka składa się z dikolfenaku pokrytego cienką warstwą misoprostolu. Jest to widoczne po przełamaniu jej na dwie części. Misoprostol jest zdecydowanie bardziej miękki i lepiej rozpuszcza się w stosunku do diklofenaku.

Jaka dawka Arthrotec jest skuteczna?

Aby Arthrotec był skuteczny, konieczne jest zażycie dwunastu tabletek, przy czym każda powinna zawierać 200 mcg misoprostolu. Cztery tabletki należy włożyć po język i trzymać je pod nim przez około trzydzieści minut. Po tym czasie należy wypluć resztki. Po trzech godzinach można trzeba włożyć ponownie pod język kolejne cztery tabletki i znów trzymać je co najmniej pół godziny. Trzecia tura powinna zostać powtórzona po kolejnych trzech godzinach na podobnych zasadach.

Trzymanie misoprostolu pod językiem jest zdecydowanie najlepszą opcją, ponieważ wykrycie środka albo jego pozostałości będzie wówczas niemożliwe, jeśli dojdzie do jakichkolwiek komplikacji i konieczna będzie wizyta w szpitalu. Wówczas nikt nie będzie mógł zarzucić kobiecie, że próbowała dokonać aborcji.

Istotne jest, aby zażyć wszystkie trzy dawki lekarstwa, nawet, jeśli pomiędzy turami dojdzie do krwawienia i aborcji. Dzięki temu, oczyścimy macicę do końca, a wtedy - w razie wizyty u lekarza - interwencja specjalisty nie będzie konieczna.

Arthrotec nie zadziałał - co dalej?

Wiele kobiet ma wątpliwości, co do tego, czy Arthrotec może nie zadziałać? Otóż, jest to możliwe, ponieważ jego skuteczność szacuje się na ponad 90 procent. Może jednak zdarzyć się, że nie kobieta nie poroni, jeśli przyjmie zbyt małą dawkę leku Arthrotec, bądź też przyjmie je później, niż w dziewiątym tygodniu ciąży.

Zażyłam Arthrotec i urodziłam, dlaczego lek nie zadziałał?

Środek może również okazać się nieskuteczny w momencie, kiedy został kupiony z niepewnego źródła, a zaufanie co do oryginalności leku jest wątpliwa. Sam misoprostol może być nieskuteczny również bez wspomnianych powodów. Zabieg można jednak powtórzyć po trzech dniach, jeśli nie mamy pewności co do tego, czy zakupiony Arthrotec jest oryginalny. Na czarnym rynku bowiem oszustów nie brakuje, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Arthrotec nie jest również skuteczny, jeśli kobieta jest w ciąży pozamacicznej, to jest takiej, która rozwija się poza macicą. W takim wypadku należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Arthrotec - jak wygląda?

Arthrotec

Arthrotec

Arthrotec można zakupić w dwóch wersjach - jako Arthrotec 50 oraz Arthrotec 75. Obie liczby dotyczą ilości, jaką jedna tabletka posiada w sobie diklofenaku. Misoprostol jest jednak zawsze w takiej samej dawce - po 200 mcg.

Jednak tabletka jest dość niewielka i okrągła. Po obu stronach ma wytłaczany wzór - na jednej literę A i numer 50 lub 75, a na drugiej napis "Searle". Rzeczona tabletka składa się z diklofenaku oraz cienkiej warstwy misoprostolu. Jeśli zostanie przełamana na pół, wówczas można zauważyć, że wspomniana warstwa jest dość miękka i lepiej rozpuszcza się w stosunku do diklofenaku właśnie.

Arthrotec - jak długo utrzymuje się w organizmie?

Arthrotec utrzymuje się w organizmie do kilku dni, jeśli zostanie przyjęty dopochwowo albo połknięty. Ważne jest więc, aby przyjąć go pod język. W takim wypadku lek, jeśli konieczna jest interwencja lekarska, nie zostanie wyryty w badaniach krwi. Możemy więc śmiało powiedzieć, że doszło do poronienia, a nie aborcji.

Jak długo rozpuszcza się Arthrotec w pochwie?

Kobiety w ciąży decydują się również na przyjęcie Arthrotecu dopochwowo. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku ich resztki mogą być widoczne na badaniu ginekologicznym, jeśli dojdzie do powikłań. W pochwie lek ten rozpuszcza się nawet kilka dni.

Zdecydowanie lepiej jest więc przyjąć środek doustnie, pod język. W razie wizyty lekarskiej, badania nie wykażą zażycia tych środków.

Jakie leki przeciwbólowe można przyjąć przy aborcji farmakologicznej?

W razie problemów i bólu po zażyciu leku Arthrotec można zastosować środki przeciwbólowe. Najbardziej skuteczny w takim wypadku okazuje się Ibuprofen. Niektóre kobiety stosują również niesteroidowe leki zapalne, to jest Diklofenak albo Paracetamol.

Do brzucha można też przyłożyć butelkę z ciepłą wodą albo termofor. Może to przynieść ulgę dla kobiet, które nie chcą stosować leków.

Możliwe powikłania po zażyciu Arthrotecu

Może zdarzyć się, że po zażyciu Arthrotecu pojawią się działania niepożądane. Jeśli dojdzie do którychkolwiek z objawów, konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem.

Wśród powikłań wymienia się między innymi wydzieliny z pochwy o nienaturalnym kolorze, konsystencji i nieprzyjemnym zapachu, a także gorączkę powyżej 39 stopni w trakcie aborcji, bądź 38 stopni utrzymujące się przez 24 godziny. Niepokojące może być też bardzo silne krwawienie przez ponad dwie godziny (można się zacząć martwić, jeśli na godzinę zużywamy co najmniej dwie duże podpaski stosowane w trakcie miesiączki) oraz ból, który nasila się po ucisku w dolnej części brzucha albo po kilku dniach od przyjęcia lekarstw. Przy takich objawach należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Gdzie kupić Arthrotec?

Arthrotec należy przede wszystkim kupować z legalnych źródeł. Pozyskiwanie tego leku na czarnym rynku może wiązać się z zakupem środków nieoryginalnych, które nie pomogą w aborcji farmakologicznej, a wręcz mogą przyczynić się do niepożądanych skutków ubocznych, które nie będą wiązały się w żadnym wypadku z poronieniem. Więcej na temat Arthrotecu można dowiedzieć się tutaj: kliknij!


Aborcja farmakologiczna dla wielu kobiet to sposób na uniknięcie poważnych kłopotów i problemów. Nie warto z tego powodu nikogo dyskryminować - istnieją różne powody, które prowadzą kobiety do takiej sytuacji. Arthrotec to sposób idealny na dokonanie humanitarnego zabiegu usunięcia ciąży.