wtorek, 12 październik 2021 15:46

Czym powinno charakteryzować się dobre konto oszczędnościowe?

konto oszczędnościowe konto oszczędnościowe pixabay

Konto oszczędnościowe to skuteczny sposób na gromadzenie i pomnażanie kapitału. Dzięki stałemu oprocentowaniu każda zgromadzona na nim złotówka sama na siebie zarabia. Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z bankiem? Podpowiadamy.

 

Pandemia COVID-19 udowodniła Polakom, jak ważne jest posiadanie choćby minimalnych oszczędności. W tych jakże niestabilnych czasach, odłożony „na czarną godzinę” kapitał okazał się nieocenionym wsparciem zapewniającym poczucie bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że dla wielu osób wydarzenia ostatnich miesięcy stały się impulsem, aby wreszcie zacząć oszczędzać.

Chcesz zacząć oszczędzać? Zrób to… mądrze

Oszczędzanie bez przemyślanej strategii i skutecznego wsparcia może skończyć się… zdecydowanie szybciej, niż myślisz. Od czego zacząć, aby zapewnić sobie największe szanse na sukces?

  • Ogranicz zbędne wydatki. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania powinna być analiza wydatków i wyeliminowanie tych nadprogramowych. Aby osiągnąć taki cel, przez dwa, trzy miesiące zapisuj wszystkie koszty, dzieląc je na odpowiednie kategorie (artykuły spożywcze, rachunki, benzyna, rozrywka etc.). Możesz być pewien, że wnioski z analizy będą dla Ciebie sporą niespodzianką.
  • Mierz siły na zamiary. Jeśli wiesz już, ile wydajesz w ciągu miesiąca, zdecyduj, jaką kwotę jesteś w stanie odkładać z każdego wynagrodzenia. Pamiętaj, aby nie stawiać przed sobą nierealnych celó Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu jest regularne odkładanie choćby niewielkich kwot. Jeśli taki nawyk wejdzie Ci w krew, po kilkunastu miesiącach stan Twoich oszczędności pozytywnie Cię zaskoczy.
  • Odkładaj zaraz po otrzymaniu wypłaty. Jeśli pod koniec miesiąca Twoje konto świeci pustkami, zastosuj sprytny zabieg. Ustaloną wcześniej kwotę oszczędności przesyłaj na inny rachunek zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Istnieje spora szansa, że szybko przywykniesz do nieco niższego stanu konta, a argument o braku środków, i co za tym idzie braku możliwości oszczędzenia, odejdzie w niepamięć.
  • Załóż konto oszczędnościowe. Czy wiesz, że Twoje pieniądze zgromadzone w skarbonce nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość? Wszystko za sprawą inflacji, czyli stopniowego wzrostu cen w gospodarce. To właśnie ona powoduje, że za zaoszczędzone 2000 zł kupisz dziś zdecydowanie więcej niż za 2 czy 5 lat. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje pieniądze same na siebie pracowały, unikając tym samym zgubnego wpływu inflacji, załóż konto oszczędnościowe. Czym jest w praktyce i jak wybrać najlepsze?

Czym są i jak działają konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe (rachunek oszczędnościowy) to oprocentowane konto bankowe przeznaczone do gromadzenia i pomnażania oszczędności. Jego dużą zaletą jest możliwość dokonywania nieograniczonych wpłat i wypłat, bez utraty odsetek. Zgromadzone na koncie środki są dla Ciebie dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a kalkulator konta oszczędnościowego pozwala precyzyjnie wyliczyć bezpieczny i pewny zysk.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Chcesz znaleźć najlepsze konta oszczędnościowe? Porównaj oferty dostępnych na rynku bankuów, tworząc własny ranking kont oszczędnościowych. Analizując parametry rachunków, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • Oprocentowanie kont oszczędnościowych powinno być kluczowym kryterium wyboru rachunku. Im wyższe, tym wyższy zysk osiągniesz;
  • opłaty za przelewy na konto osobiste. Większość banków umożliwia wykonanie jednego w miesiącu darmowego przelewu na konto osobiste, a za kolejne nalicza wysokie opłaty. Jeśli nie będziesz o tym wiedział, koszty szybko zjedzą wypracowane zyski. Aby uniknąć takiego scenariusza, wybierz bank, który umożliwia dokonanie dowolnej liczby przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat;
  • możliwość założenia rachunku bez posiadania ROR-u w danym banku. Konto oszczędnościowe bez konta osobistego? Zdecydowanie tak. Jeśli masz już ROR, z którego chcesz korzystać, poszukaj banku, który zaakceptuje takie rozwiązanie;
  • możliwość założenia i korzystania z konta online.